2006. február. 11. 10:02 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 11. 09:46 Világ

Megkezdődött t a XX. téli olimpia Torinóban

Torinóban kezdetét vette a XX. téli olimpia: a 16 napig tartó versenysorozatot Carlo Azeglio Ciampi olasz államfő nyitotta meg péntek este. Az ünnepélyes megnyitás előtt bevonultak a sportolók - köztük a magyarok - a torinói Olimpiai Stadionba. A főszereplők az 1970-es, 80-as évek zenéjére sorakoztak fel a nézők előtt.

A nyolcvan ország küldöttsége az olasz ábécé szerinti sorrendben érkezett, a magyarok hetvenhetedikként következtek. Először - a hagyományok szerint - a görögök jöttek, a sort a házigazdák zárták, óriási hangzavarban. A Koreai NDK és a Koreai Köztársaság sportolói a Koreai-félszigetet ábrázoló zászló mögött, ám két zászlóvivővel érkeztek. A két ország a 2008-as pekingi nyári játékokon már közös csapatot indít. A magyar zászlót a rövidpályás gyorskorcsolyázó Darázs Rózsa vitte. A csapatot 19 versenyző alkotja, azok, akik már Olaszországban tartózkodnak - illetve a delegáció vezetői - mind eljöttek a megnyitóra. A küldöttség az elhunyt Csák Ibolya emlékére gyászszalaggal akart felvonulni, az elképzelés megvalósításához azonban a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem járult hozzá. A szervezők által kiadott sajtóanyagból kiderül, hogy a február 26-ig tartó XX. téli olimpián 80 ország 2646 versenyzője szerepel 15 sportágban (sílövészet, bob, északi összetett, curling, síakrobatika, jégkorong, műkorcsolya, gyorskorcsolya, síugrás, alpesi sí, sífutás, rövidpályás gyorskorcsolya, szkeleton, szánkó és hódeszka). A sportolók közül 1633 a férfi és 1013 a nő. A hivatalos személyek száma meghaladja a háromezret. A 16 versenynap alatt összesen 84 számban osztanak érmet. A szervezőbizottságban 1600-an vállaltak munkát, a közel 10 ezer újságírót és 10 ezer vendéget, valamint a remények szerinti egymillió helyszíni nézőt húszezer önkéntes segíti.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.