Menedékjogot ajánlana Ausztria a csonkítás ellen
Menedékjogot biztosítanának Ausztriában az osztrák Zöldek mindazoknak a nőknek és lányoknak, akiket hazájukban nemi szervük megcsonkítása fenyeget, vagy ilyen beavatkozást hajtottak végre rajtuk.
Az UNICEF ma közzétett adatai szerint naponta több mint nyolcezer kislányon hajtanak végre ilyen szervi csonkolásokat szerte a világban, és egyre gyakrabban már rendeléseken és kórházakban is, pedig az ilyesfajta beavatkozás ellentétes az orvosi etikával.
A csonkolás akkor is az emberi jogok megsértésével egyenlő, ha orvos végzi el a beavatkozást – figyelmeztet Kirsten Leyendecker, az ENSZ szakértője. Egyiptomban az ilyen beavatkozások kétharmadát egészségügyi személyzet végzi, és bár tiltott a csonkolás, a nők és a lányok 96 százalékát alávetik ilyen beavatkozásnak. Az UNICEF szerint Afrika és a Közel-Kelet 28 országában dívik a csonkolás szokása, jóllehet azt egyetlen vallás sem írja elő.
Maria Rauch-Kallat, az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Ausztria egészségügyi minisztere a csonkolás elleni világnap alkalmából Bécsben közzétett mai állásfoglalásában célként fogalmazta meg olyan program végrehajtását, amely azt célozza, hogy az Ausztriában és az unió területén élő nők - mindenekelőtt a bevándorolt családok tagjai - számára minél előbb csak a múltat jelenthesse a csonkolások szokása.
Sajtóhírek szerint Ausztriában néhány ezerre teszik azoknak a nőknek a számát, akik átestek ilyen beavatkozáson, a WHO szerint pedig világszerte mintegy 130 millió lehet a számuk.