2005. február. 06. 20:00 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 06. 20:05 Itthon

Az Amnesty International a női nemi szerv-csonkítás ellen demonstrált

Évente kétmillió nő, illetve fiatal lány nemi szervét csonkítják meg a világon, és a nők szexuális elnyomása nemcsak az afrikai országokban, illetve az iszlám világban, de Európában is előfordul - figyelmeztettek a nemzetközi emberi jogi szervezet aktivistái a Blaha Lujza téren tartott demonstráción.

A női nemi szerv megcsonkításának gyakorlatát elítélő, figyelemfelhívó megmozdulást tartottak vasárnap Budapesten az Amnesty International aktivistái.Az aktivisták fehér ruhába öltözve "a női nemi szerv nem csonkítható feliratú" transzparenssel kívánták felhívni a figyelmet a nők jogait sértő szokásra. Rohonyi Péter programfelelős elmondta: nincs tudomásuk arról, hogy Magyarországon történt-e ilyen beavatkozás.

A programfelelős az MTI-vel ismertette: a női nemi szerv megcsonkítása vagy körülmetélése 28 afrikai országot, Európában pedig Hollandiát, Nagy-Britanniát, Olaszországot, Franciaországot, Svájcot, Svédországot érinti. A beavatkozás ezen országok mellett az USA-ban, Kanadában, Ausztráliában, Indonéziában, Jemenben, Ománban, Indiában és az Egyesült Arab Emirátusokban is mindennapos. Európában a bevándorló közösségek révén jelent meg a szokás.

A demonstráció célja, hogy minél többen aláírják azt a petíciót, amelyet minden olyan ország nagykövetségére eljuttatnak, ahol a mai napig végeznek ilyen beavatkozásokat - közölte a programfelelős.

Fekete Katalin antropológus elmondta, hogy a női nemi szerv körülmetélése, illetve megcsonkítása több ezer éves, már a fáraók kora óta létező hagyomány több kultúrában. A beavatkozás célja fiatal korban a nők szüzességének megőrzése, az asszonyoknál pedig szexuális élet korlátozása. Szudánban például jelenleg is a nők közel 90 százaléka szenved az ősi szokás miatt.

A beavatkozás következtében a nők egész életük során fájdalmat éreznek, fogékonnyá válnak különböző fertőzésekre és gyulladásokra. A nők jogait sértő beavatkozást, melyet főként manapság már nővérek végeznek, a legtöbb országban nem tiltja konkrét törvény.

Hirdetés