2006. január. 11. 13:55 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 11. 14:10 Világ

Japánban is ujjlenyomatot vennének a beutazóktól

Minden beutazó külfölditől ujjlenyomatot vennének és mindegyikről fénykép is készülne a hatóságok számára egy japán terrorellenes törvénytervezet szerint - közölte szerdán Tokióban a bevándorlási hivatal egy névtelenül nyilatkozó illetékese.

Az igazságügyi minisztériumban kidolgozott tervezet kötelezné a Japánban működő és az oda járatokat indító légitársaságokat, illetve hajózási társaságokat, hogy adják át utaslistáikat a terrorellenes harccal foglalkozó szerveknek. A hatóságoknak jogukban állna megtagadni a beutazást bármely külfölditől, ha fennáll a gyanú, hogy az illető terrortevékenységet folytat, vagy kapcsolatban áll terrorszervezetekkel. A minisztérium a parlament január 20-án kezdődő ülésszakán szándékozik a törvényhozók elé terjeszteni tervezetét.    

Az országot fenyegető terrorveszéllyel indokolják Tokióban az intézkedések szigorítását. Sajtójelentések szerint csak utólag - a gyanúsítottak távozása után - derült ki, hogy két terroristagyanús személy többször is megfordult az országban az utóbbi néhány év folyamán. Egyikük, az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez fűződő kapcsolatokkal gyanúsított, jelenleg francia börtönben ülő Lionel Dumont francia állampolgár háborítatlanul élt Japánban 2002-ben és 2003-ban, s ez idő alatt terrorsejtet próbált ott létrehozni - jelentették japán tömegtájékoztató eszközök. 

Muzulmán terroristák eddig egyetlen merényletet sem követtek el a távol-keleti szigetország területén, de fennáll ennek a veszélye, mert Tokió kezdettől fogva rendületlen támogatásáról biztosította az Egyesült Államok terrorellenes háborúját, sőt, noha csak humanitárius feladattal, de katonákat is küldött Irakba.
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.