2005. december. 16. 15:32 Utolsó frissítés: 2005. december. 16. 15:38 Világ

Újabb javaslat készült az EU-költségvetésről

Francia-német-brit csúcstalálkozón tett kísérletet az Európai Unió soros elnöksége péntek kora délután Brüsszelben arra, hogy a 2007-2013 közötti költségvetés ügyében javítsa a kompromisszum megtalálásának esélyeit a huszonöt EU-tagország között.

Tony Blair brit miniszterelnök azt megelőzően ült össze Jacques Chirac francia elnökkel és Angela Merkel német kancellárral, hogy valamennyi tagország állam- és kormányfője előtt helyzetjelentést kívánt adni a tárgyalások állásáról, majd dönteni arról, készít-e még egy kompromisszumtervet az elnökség, vagy ennek nem látja értelmét. Eközben spanyol részről azt közölték, hogy készült egy francia-német-spanyol kompromisszumos javaslat, amelyet Blair elé terjesztenek.

Blair szóvivője kijelentette, hogy nehéz tárgyalások állnak a csütörtök este óta kétoldalú egyeztetéseket folytató tagországok mögött, és még további, nem kevésbé bonyolult megbeszélések várnak rájuk. Azt is hangoztatta, hogy a tagállamoknak meg kell érteniük, csak olyan egyezségben gondolkodhatnak reálisan, amely "senki számára nem lesz ideális".

A brüsszeli csúcsértekezlet pénteki plenáris részét az eredeti forgatókönyv szerint már kora délelőtt meg kellett volna kezdeni. A program azonban folyamatosan csúszott, és továbbra sem várható, hogy az értekezlet sikerrel befejeződik az eredetileg tervezett késő délutáni órákban.

A várható új javaslatnak minden bizonnyal része lesz valamekkora engedmény a Londonnak járó sokmilliárdos uniós visszatérítésből - adta értésre a brit szóvivő. Hozzátette ugyanakkor, hogy nagyarányú változásra e tekintetben nem lehet számítani. Blair már maga is jelezte az éjjel, hogy bármiféle új javaslat kidolgozásánál figyelembe kell venni: a mozgástér meglehetősen korlátozott.

A kulisszák mögött folytatott helyszíni fejtegetésekben uralkodó nézet az, hogy a megállapodás sorsa elsősorban a 15 régi tagország közti egyeztetéseken fog eldőlni. Ha a régiek között kialakul a kompromisszum alapja, az új tagállamok várhatóan csatlakoznak ahhoz - a megfigyelők szerint még a leginkább ellenálló Lengyelország és Magyarország is -, miután számukra is a legsürgetőbb a büdzsé létrejötte. Ugyanezt a véleményt nyíltan megfogalmazta egy friss nyilatkozatában Göran Persson svéd kormányfő is.

A régi tagállamok közti huzavona fő kérdése továbbra is a brit visszatérítés, illetve a kiadások összetételének témája, beleértve az agrárköltségvetést és a felzárkóztatási támogatásokat is. Az már nagyjából világosan látszik, hogy az elsőben akkor várható elmozdulás, ha Blair garanciát kap a kiadási szerkezet felülvizsgálatára és belátható időn belüli életbe léptetésére. A most bejelentett spanyol-német-francia javaslat is ezt az alkut tartalmazza a brüsszeli spanyol forrás szerint.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.