2005. december. 14. 08:55 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 14. 08:54 Világ

Dollármilliók egy szaúdi hercegtől az iszlám tanulmányozására

Két neves amerikai egyetemnek - a massachusettsi Cambridge-ben működő Harvardnak, és a washingtoni Georgetowni Egyetemnek - 20-20 millió dollárt adományozott al-Valid bin Talal herceg, a szaúdi királyi család tagja azzal a megkötéssel, hogy a pénzt az iszlám és a muzulmán világ tanulmányozását elősegítő programokra kell fordítani.

A sokszoros milliárdos üzletember nyilatkozata szerint arra számít, hogy adományával sikerül csökkenteni a vallások és kultúrák közti szakadékot. Úgy véli, hogy a világ békéje érdekében nagyon nagy szükség van arra, hogy a Kelet és a Nyugat jobban értse egymást. 

A Harvard Egyetemen az adományt ritka iszlám szövegek digitalizálására, a Georgetowni Egyetemen pedig a Muzulmán-keresztény kölcsönös megértés központjának bővítésére fogják használni.

Al-Valid bin Talal akkor vált országosan ismertté az Egyesült Államokban, amikor a 2001. szeptember 11-i terrortámadást követően 10 millió dolláros alapot létesített az áldozatok megsegítésére, de rögtön tett is egy nyilatkozatot, amelyben bírálta az Egyesült Államok közel-keleti politikáját, az arabok körében szélsőséges indulatokat felébresztő magatartását. Rudolf Giuliani akkori New York-i polgármester erre azonnal visszautalta neki a felajánlott pénzt.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.