Oszama bin Laden gyűlölte Szaddám Huszeint
Az amerikai propagandával ellentétben Oszama bin Laden mindig is gyűlölte Szaddám Huszeint - derül ki az al-Kaida terrorista hálózat vezetőjéről az Egyesült Államokban januárban megjelenő kötetből, amelyből a Le Figaro című francia napilap közölt részleteket.
Peter Bergen, a CNN tévécsatorna terrorizmussal foglalkozó szakértője jegyzi a The Osama bin Laden I know: An Oral History (Osama Bin Laden, ahogy én ismerem - Orális történet) című kötetet, amely 2006 januárjában jelenik meg az amerikai Free Press gondozásában.
Az amerikai újságíró 1997-ben találkozott az al-Kaida terrorista hálózat vezetőjével, aki elmondása szerint ateizmusa és szocialista meggyőződése miatt Szaddám Huszeint mindig is ellenségének tartotta. A bin Laden életrajzírójának számító pakisztáni Hamid Mir ezt megerősítette az amerikai újságírónak: a terrorista vezér olyan szavakkal beszélt a volt iraki elnökről, hogy azt nem lehetett leírni. Ezek a megjegyzések ellentmondanak annak az amerikai propagandának, amely 2002-től a két ellenség közötti együttműködésről beszélt - írja a Le Figaro.
Bin Laden egykori testőre, Abu Zsandal elmondta az amerikai újságírónak: bin Laden egy megtöltött pisztolyt bízott rá, amellyel le kellett volna lőnie főnökét abban az esetben, ha az amerikaiak le akarnák tartóztatni, hogy az ellenség élve ne foghassa el. Bergen könyvében állítja, hogy a tálibok bukásakor, 2001 decemberében az amerikaiak majdnem elkapták bin Ladent az Afganisztán keleti részén található Tora Bora régióban.
Egyébként bin Laden kedvenc tévé műsora a CNN-en Larry King showja, s napraforgót termesztve Afganisztánban szívesen mondogatta: "Még a mezőgazdaságban is legyőzőm az amerikaiakat" - olvasható a jövőre megjelenő kötetben.
A Le Figaro szerint a The New Yorker című amerikai magazin Bin Laden gyerekkoráról közölt anekdotikus cikket. Eszerint a terrorvezért a szaúdi elit családok gyerekei által látogatott gimnáziumban egy szíriai tornatanár vezette be az iszlám rejtelmeibe. A Koránból néhány sor kívülről való megtanulásáért cserébe Oszama és osztálytársai szabadon focizhattak. Később a Muzulmán Testvérek mozgalmának hatására a fiatalok szakállat növesztettek és valamennyi iskolai társukat próbálták meggyőzni az iszlám törvényének szükségességéről az arab világban.