2005. december. 08. 14:34 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 08. 14:29 Világ

Minden idők legnagyobb roma konferenciája Brüsszelben

Az Európai Parlament történetének eddigi legnagyobb, az európai romákat érintő kérdésekkel foglalkozó konferenciáját rendezték meg Brüsszelben Roma Diplomácia elnevezéssel.

A brüsszeli székhelyű Európai Roma Információs Iroda (ERIO) szervezésében e héten megrendezett értekezleten megnyitó beszédében méltatta a civil szervezetek munkáját, az EP erőfeszítéseit, ugyanakkor pán-európai politikai összefogást, stratégiát és tetteket sürgetett - közölte közleményében Járóka Lívia (EPP-ED/Fidesz).

Járóka Lívia a romák politikai érdekképviseletének megerősítését és a romaellenesség elleni európai fellépést is szorgalmazta. Felhívta a figyelmet arra is, hogy bár az EP tavasszal nagy többséggel fogadta el a romák helyzetéről szóló jelentést, az Európai Bizottság mind a mai napig nem reagált érdemben annak felvetéseire.

Ez a tanácskozás kitűnő alkalmat kínált arra, hogy diplomaták, politikusok és roma aktivisták egy fórumon belül véleményt cseréljenek. Érezhető változást azonban csak az Európai Bizottság teljesebb szakmai és politikai kötelezettségvállalása és a meglévő programokat objektíven értékelő és ellenőrző szerepének felvállalása hozhat - mutatott rá a képviselőnő.

Lévai Katalin szocialista képviselő, az Európai Parlament Jogi Bizottságának alelnöke a brüsszeli tanácskozáson hangoztatta: "végre kitörünk a körből és nem magunk között vesszük számba a diszkrimináció eseteit, hanem az unió széles közvéleménye előtt tárjuk fel őket és kérjük fel partnereinket az együttműködésre". 

A képviselőnő előadásában arról is beszámolt, hogy Magyarország az egyetlen olyan tagállam, amely roma nőket delegált az EP-be, és Európában egyetlen országként vonta be a romákat a kormányzati munkába azzal, hogy minden minisztériumban dolgoznak roma biztosok. Lévai Katalin kiemelte, hogy roma önkormányzatok érdekképviseletként is csak egyedül Magyarországon működnek. 

A tanácskozáson az európai politika számos kiemelkedő személyisége - így Josep Borell, az Európai Parlament elnöke, Rudko Kawczynski, az Európai Roma és Utazó Fórum vezetője és Vladimir Spidla esélyegyenlőségi biztos - mondta el véleményét az Európai Unió intézményeinek roma integrációt elősegítő szerepéről.
 

Hirdetés