2005. október. 31. 10:08 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 31. 10:13 Világ

Kisebbségi kormány alakul Lengyelországban

Kisebbségi kormány megalakítására tesz javaslatot hétfőn Kazimierz Marcinkiewicz kijelölt lengyel miniszterelnök, aki szerint a törvényhozási választásokon győztes jobbközép pártok ennek ellenére folytatják majd a parlamenti többséggel bíró koalíció megalakítását célzó tárgyalásaikat.

A nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párthoz tartozó Marcinkiewicz a PiS és a piacpárti, liberális Polgári Platform (PO) vezetőinek - a jelek szerint eredménytelen - kormányalakítási tárgyalásai után vasárnap éjszaka TVP2 lengyel közszolgálati televízió élő műsorában jelentette be: ígéretéhez híven hétfőn kisebbségi kormány megalakítására és beiktatására tesz majd javaslatot.

Marcinkiewicz hozzátette, hogy ennek ellenére a felek folytatják a parlamenti többséggel rendelkező koalíció létrehozását célzó tárgyalásokat. A politikus abbéli meggyőződését hangoztatta, hogy a további tárgyalások "jók lesznek, közelíteni fogják a felek álláspontját és végül sikerre vezetnek majd". A kijelölt miniszterelnök nem beszélt arról, hogy a két jobbközép párt vezetői mikor ülnek legközelebb tárgyalóasztalhoz.

Marcinkiewicz nem tett említést arról sem, hogy az Aleksander Kwasniewski lengyel államfőnek hétfő reggel bemutatandó kisebbségi kormányban kik kapnak majd helyet, csupán annyit jegyzett meg, hogy az új kabinet szakértők kormánya lesz.

A PiS-hez közelálló forrásból mindazonáltal kiszivárgott, hogy Marcinkiewicz Teresa Lubinska személyében egykori közgazdaságtan tanárát teszi meg pénzügyminiszterévé, a kincstárügyi miniszter pedig Andrzej Mikosz lesz. Mikosz tőkepiaci kérdésekre szakosodott jogász, s miniszterként az állami vállalatok felügyeletéért és magánkézbe adásáért lesz felelős. Elemzők szerint a kisebbségi kormány megalakítása csökkenti a lengyel gazdasági reformokhoz fűzött remények beteljesülését.

A Szolidaritás-mozgalomból kinőtt két ellenzéki párt, a PO és a PiS a múlt havi parlamenti választásokon megsemmisítő vereséget mért az addig kormányzó baloldalra. A két párt az ellenzékben hosszú ideje szövetségesként tevékenykedett, és a remélt választási győzelem után koalíciókötést ígért. A hatalmi pozíciók elosztása és a gazdasági kérdésekben megnyilvánuló nézeteltérések miatt a koalíciós tárgyalások azonban megfeneklettek, és a PiS szombaton bejelentette: kisebbségi kormányt alakít, de számít a PO külső támogatására.

A PiS és a PO vasárnap újabb erőfeszítéseket tett egy koalíciós kormány létrehozására, ám a PiS elutasította a PO által aznap támasztott feltételeket a koalíciós tárgyalásokhoz való a visszatéréshez. A két párt vezetői vasárnap este a gdanski érseki palotában még egy újabb tárgyalási fordulót tartottak, a megbeszélések végeztével azonban a küldöttségek anélkül távoztak a helyszínről, hogy az eszmecsere eredményéről nyilatkoztak volna a sajtó képviselőinek.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?