2005. október. 24. 11:12 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 24. 12:52 Világ

Újabb madárinfluenza gócok

Újabb madárinfluenza-gócokról számoltak be hétfőn Oroszország különböző területein, illetve Horvátországban. A madárinfluenza felütötte a fejét Svédországban is. Az Európai Bizottság keddig dönt arról, hogy teljes körű tilalmat vezet-e be az élő vadmadarak behozatalára az Európai Unióba. Madárinfluenza gyanúja miatt vesztegzár alá helyeztek egy Tajvanból érkezett hajót Máltán.

Lepecsételtek a máltai polgári védelmi hatóságok egy Tajvanból érkezett hajót hétfőn a vallettai szabadkikötőben, és legénységét vesztegzár alá helyezték, miután a helyi dokkmunkások több elpusztult madár tetemét látták a fedélzeten - közölte a máltai főállatorvos.

A máltai állami televízió szerint a hajót a ciprusi Limasszolban regisztrálták. Egyelőre nem ismert, hogy milyen rakománnyal érkezett a szigetre. Tajvan éppen a múlt héten foglalt le egy kínai hajót, amelynek fedélzetén H5N1 típusú vírussal fertőzött, csempészett madarakat találtak.
 
A máltai főállatorvos később közölte, hogy a hatóságok átkutatják a hajót, s nem tartotta kizártnak, hogy a fedélzetre lépő dokkmunkások megfertőződtek. Eddig két madártetemet találtak, továbbiak után kutatnak és laboratóriumi vizsgálatoknak vetik őket alá.

Eközben a madárinfluenza vírusát mutatták ki egy újabb, immár második horvátországi helyszínen talált hattyútetemekben - jelentette hétfőn a horvát állami televízió.

Újabb gócok Oroszországban

Palotás László, az MTI moszkvai tudósítója a vészhelyzetek minisztériumának közleményére hivatkozva azt jelentette, hogy a Tambovi területhez tartozó Juzsnij faluban tucatnál több, H5N1-es vírussal fertőzött csirke hullott el, további öt tucat baromfit már leöltek. A települést karantén alá helyezték.

Globális veszély?
A madárinfluenza elleni globális stratégiáról kezdenek tanácskozást hétfőn nemzetközi egészségügyi szervezetek vezető képviselői a kanadai fővárosban. A több mint harminc országból érkező járványügyi szakemberek megvitatják, milyen választ adjanak abban az esetben, ha a madarak között pusztító halálos kór esetleg világméretű járvánnyá válna.
Egyes szakértők attól tartanak, hogy a madárinfluenza vírusa mutáció következtében embereket is képes lehet megfertőzni. Ennek legvalószínűbb módja az, amikor vonuló vadmadarak házi szárnyasokkal kerülnek kapcsolatba, átadva nekik az emberre is roppant veszélyes H5N1 vírust.
Oroszország európai részén először múlt szerdán azonosították a vírus embert is megfertőző H5N1-es változatát, mégpedig a fővárostól 350 kilométernyire délre fekvő Tulai terület egyik falujában elhullott háziszárnyasok szövetmintáiban. Jandovkában már múlt csütörtökön elpusztították mind a 2236 baromfit, szigorú karantént léptetve életbe.

A madárinfluenza további fészkét fedezték fel a Szibéria déli részén fekvő Altájban. A hatóságok karantén alá helyezték Pakrovka települést, ahol a madárinfluenza antitestjeit fedezték fel a hét baromfitelepen talált 59 elhullott szárnyas testében - közölte a minisztérium helyi szóvivője. A levett vérmintákat laboratóriumi vizsgálatra Novoszibirszkbe küldték, hogy megerősítsék a szakértők következtetését.

Az urali Cseljabinszki területen a múlt héten bukkantak egy madárinfluenza-gócra. Itt harmincegy elpusztult madarat találtak Szunali faluban, és közülük haton már diagnosztizálták a madárinfluenzát. Előzőleg az állategészségügyi hatóságok azt a gyanújukat jelezték, hogy a kór kiterjedt 24 újabb helységre, amelyek közül húsz a Novoszibirszki, három a Kurgani s egy a Sztavropoli területen fekszik. Összesen nyolc orosz területet érintett az állatbetegség azóta, hogy júliusban megjelent az országban.

Fokozott intézkedések Pekingben

A piacok, a háztáji gazdaságok és a tenyésztelepek ellenőrzésével fokozott erőfeszítéseket tesznek a madárinfluenza ellen a kínai fővárosban, Pekingben, hogy megakadályozzák a vírus átterjedését az emberekre - közölte hétfőn az állami sajtó.

Az intézkedéseket majd egy héttel azt követően jelentették be, hogy Belső-Mongólia északi részében madárinfluenza járvány tört ki. Egy szárnyastelepen közel 2600 tyúk és kacsa hullott el, fokozva azokat a félelmeket, hogy a betegség átterjedhet emberekre is.

Ázsiában 2003 óta 61 ember vesztette életét madárinfluenzában. A betegségnek Kínában eddig nem volt hivatalosan bejelentett áldozata. A China Daily című angol nyelvű napilap hétfői száma szerint a fővárosban és környékén tenyésztett szárnyasok közel 98 százaléka kapott védőoltást, a maradékot pedig a közeli napokban oltják be.

Az EU keddig dönt, bevezeti-e a tilalmat vagy sem (Oldaltörés)

Az Európai Bizottság keddig dönt arról, hogy teljes körű tilalmat vezet-e be az élő vadmadarak behozatalára az Európai Unióba - közölte a testület szóvivője.

Az intézkedést Nagy-Britannia kérte, miután a brit hatóságok felfedezték, hogy egy Suriname-ból érkezett és ezen a héten karanténban kimúlt papagáj madárinfluenzában pusztult el. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a papagájt a madárinfluenza legveszélyesebb, H5N1 típusú vírusa pusztította-e el. Ha igen, ez lesz az első eset, hogy a vírus bejutott az Európai Unió területére, hiszen a H5N1-et az európai országok közül eddig csak Romániában, Törökországban és Oroszországban mutatták ki.

Az EU-bizottság eddig úgy vélte, hogy egy ilyen, általános embargó a kívánt céllal ellentétes hatást érne el: a hivatalos kereskedelem betiltása a feketepiac és a csempészet fellendülését okozná. Márpedig az illegális csatornákon behozott madarak esetében nincs semmiféle állatorvosi vizsgálat, szemben a törvényesen behozott egyedekkel, amelyekre nézve kötelező a karantén és vérvizsgálat is. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy a brit javaslatot a tagállamok egy része támogatja.

A britek, az EU soros elnökei a kérdést felvetik majd az EU-agrárminiszterek hétfői és keddi luxemburgi tanácskozásán is - közölték brüsszeli források. A végső döntés ugyanakkor az Európai Bizottság jogköre.

Várhatóan hétfőtől tilos lesz Horvátországból baromfit importálni az EU területére, miután a madárinfluenza vírus H5-ös törzsét azonosították a kelet-horvátországi zdenci nemzeti parkban egy halastónál elhullott hattyúk tetemékből vett mintákban. Zágráb biztosítékot adott arra, hogy sem élő szárnyasokat, sem baromfiból készült termékeket nem szállít az unióba - közölte az Európai Bizottság.

A horvát hatóságok elővigyázatossági intézkedéseket tettek szombaton, hogy megelőzzék a madárinfluenza vírusának elterjedését. Az intézkedések egyikeként levágják az összes szárnyast a szóban forgó halastó körül a tó partjától számított három kilométeres távolságig - jelentette be a mezőgazdasági minisztérium szóvivője.

A svéd országos állatorvosi intézet szombati közlése szerint a madárinfluenza felütötte a fejét Svédországban is. A betegségnek a rettegett H5N1 vírustörzsnél gyengébb, H5 jelű válfaja végzett egy vadrécével, amelynek tetemét Eskilstuna mellett, Stockholmtól száz kilométernyire nyugatra találták meg.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.