2005. október. 14. 18:02 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 14. 18:06 Világ

Újabb Duna-deltai településen van madárinfluenza

Újabb Duna-deltai településen mutatták ki a madárinfluenza vírusának jelenlétét a román állatdiagnosztikai és állategészségügyi intézet (IDSA) laboratóriumában pénteken.

A bukaresti IDSA országos referencialaboratóriumában a Tulcea megyei Maliuc településen október 9-én talált hattyú-, illetőleg egy tyúktetemből vett szövetmintákban mutatta ki a virológiai vizsgálat a madárinfluenza kórokozójának jelenlétét - jelentették román hírforrások.

Hazai helyzet
A nap folyamán nem érkezett további, a madárinfluenzával kapcsolatos vészjelzés az Európai Unió hivatalos szerveitől, így továbbra is állategészségügyi problémáról van szó - mondta Rácz Jenő egészségügyi miniszter.
A román földművelésügyi tárca szerint a maliuc-i leletekben kimutatott H5-ös altípushoz tartozó vírus nagy valószínűséggel azonos az ugyancsak a Tulcea megyei Ceamurlia de Jos nevű településről származó kacsa- és csirketetemekben kimutatott kórokozóval. A román szaktárca szerint Maliucot is szigorú egészségügyi vesztegzár alá helyezik, s az ugyancsak deltai településen is begyűjtik, elpusztítják és elhamvasztják az összes háziszárnyast.

Az IDSA laboratóriumának szakemberei csütörtökre virradóan mutatták ki a madárinfluenza vírusát két Ceamurlia de Josról származó szárnyas teteméből vett szövetmintákban. Ezeket a laboratóriumi teszteket pénteken elküldték ellenőrzésre egy brit földön működő európai szaklaboratóriumnak. E brit laboratóriumnak lesz a feladata, hogy megállapítsa: a Duna-deltában felfedezett kórokozó H5N1 típusú vírus-e, amely Ázsiában eddig több mint hatvan ember halálát okozta, s melynek jelenlétét Törökországban néhány nappal ezelőtt erősítette meg az európai közösségi laboratórium.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.