Nem lesz fekete többség az újjáépített New Orleansban?
A Katrina hurrikán egyesült államokbeli pusztítása után hat héttel New Orleans városa ismét száraz, a szivattyúk kedden a nagyváros és a vele összeépült településekről eltávolították a víz utolsó maradékát is.
Az amerikai fegyveres erők műszaki hadtestének tájékoztatása szerint tócsák itt-ott akadhatnak még, de az egész várost járhatóvá tették. Az árvíz augusztus végén New Orleans több mint háromnegyedét elöntötte. A műszaki hadtest korábban még nyolcvan napra becsülte azt az időt, amely alatt a várost szárazra szivattyúzzák. Közölték, hogy a gátak javítását is hamarosan befejezik.
Jesse Jackson tiszteletes, fekete polgárjogi harcos kedden New Orleansban azzal vádolta George Bush amerikai elnök kormányát, hogy nem segítik a hurrikán és az árvíz elől elmenekült emberek visszatelepülését. Jackson kétnapos buszkörúton a természeti csapás károsultjainak ideiglenes hajlékot és táborokat keresett fel több államban, és kedden érkezett a Mississippi parti városba egy csoport fekete New Orleans-i lakos társaságában, akik először tértek vissza a város evakuálása óta.
Jackson körútja során többször is kifejtegette, hogy konzervatív erők a hurrikán nyomán szétszórt New Orleans-i feketék visszatérésének megakadályozásán mesterkednek. A természeti csapás előtt New Orleans lakosainak kétharmada fekete volt, de most meg akarják változtatni a lakosság összetételét, amivel átgyúrnák a politikai tájképet is nem csak helyi és állami, hanem országos szinten is - figyelmeztetett Jackson.
Louisiana mindig is elszigetelt demokrata párti erősség volt a republikánus párti délen a New Orleans-i fekete lakossága miatt. Más déli államokban is jelentős számban élnek afro-amerikaiak, de sehol olyan nagy tömbben, mind a New Orleansban. (A feketék kilencven százaléka a demokrata párti szavazó.)
A fekete tiszteletes figyelmeztetett, hogy a menekültek távoli táborokban rekednek, és a hatóságok segítsége nélkül lekésnek a megnyíló munkalehetőségekről. Ray Nagin, a város polgármestere Jackson karavánját üdvözölve hangsúlyozta, hogy vannak munkahelyek a városban, a gond az, hogy hol lakjanak az emberek. Nagin arra számít, hogy a munkaadók biztosítanak majd ideiglenes szállást munkásaiknak.
A tiszteletes bírálta azokat a cégeket, amelyek olcsó mexikói és más latin-amerikai bevándorlókat alkalmaznak a romeltakarításban és újjáépítésben, és - mint mondta - kizsákmányolják őket. Leszögezte, hogy a hurrikán elől elmenekülő helyi lakosokat előnyben kell részesíteni a munkaalkalmak, a lakás lehetőségek és a továbbképzés tekintetében, hogy részt vehessenek városuk újjáépítésében.
A Los Angeles Times nemrég La Nueva Orleans újjáépítése című cikkében arról írt, hogy az újjáépítést végző cégek fiatal és alacsony bérrel megelégedő latin-amerikai legális és illegális bevándorlókat alkalmaznak, és minél tovább tart a munka, annál valószínűbb, hogy ezek az emberek maradnak, és a végén New Orleans olyan lesz, mint a latin-amerikai többségű Los Angeles.