2005. szeptember. 26. 14:13 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 26. 14:15 Világ

Nem hátrál ki Merkel mögül a CDU/CSU

A német konzervatívok (CDU/CSU) hétfőn kitartottak amellett, hogy még mielőtt megkezdődnének a nagykoalíciós tárgyalások a szociáldemokratákkal (SPD), szögezzék le: csak Angela Merkel lehet Németország következő kancellárja.

A szociáldemokraták (SPD) amellett tartanak ki, hogy először tartalmi kérdésekről beszéljenek, s csak utána személyiekről. A szociáldemokraták Gerhard Schröder mellett tartanak ki, bár a kancellár legutóbb egy televíziós interjúban meglehetősen semlegesen foglalt állást személyi ügyben. Erre utalva közölte hétfőn Jürgen Rüttgers, Észak-Rajna-Vesztfália kereszténydemokrata miniszterelnöke, hogy "a hét vége óta világos: megkezdődött Gerhard Schröder visszavonulása", csak még néhány napot várni kell, amíg ezt a szociáldemokraták bejelentik.

Schröder a vasárnap esti interjúban szintén amellett volt, hogy először a tartalmi kérdéseket tisztázzák, a személyi kérdéseket a tárgyalások során lehet rendezni. A kancellár a nagykoalíció mellett tette le voksát, miközben egy másik televíziós csatornán futó műsorban Franz Müntefering, az SPD elnöke ismét csak Schröder vezetésével tudta elképzelni az új német kormányt.

Megfigyelők szerint a huzavona legalább a drezdai szavazásig eltart. Az egyik drezdai választókerületben haláleset miatt csak vasárnap választanak. A le nem zárt választások eredményei szerint a CDU/CSU 225 mandátummal rendelkezik az új összetételű alsóházban (Bundestag), az SPD 222-vel. A konzervatívok annak jogán követelik maguknak a kormányalakítás jogát, hogy övék a legerősebb frakció, míg az SPD azon a jogon, hogy ő a legerősebb párt. Az SPD külön számolja a CDU és a CSU eredményét.

A nagykoalíción kívül jelen pillanatban más koalíciós felállásnak nincs esélye. Az SPD ultimátumként fogta fel a kereszténydemokratáknak azt a sürgetését, hogy előbb a személyi kérdésekről, illetve Angela Merkel konzervatív kancellárjelölt mellett döntsenek, s követelte az "ultimátum" visszavonását. Ludwig Stiegler, az SPD-frakció vezetőjének helyettese hétfőn leszögezte: a konzervatív pártok "annyi követelést terjeszthetnek elő, amennyit akarnak. Stabil kormányt fogunk alakítani Gerhard Schröder vezetésével". Stiegler "játszadozásnak" nevezte azokat az elképzeléseket, hogy a koalíciós megbízatás négy évére osszák fel a kancellárságot Schröder és Merkel között. Ebben a kérdésben a CDU/CSU és az SPD álláspontja egyezni látszik.

Günther Beckstein bajor belügyminiszter "semmit sem lehet kizárni" mondattal reagált arra a kérdésre, hogy Edmund Stoiber bajor kormányfő, a CSU elnöke vállalná-e a kancellárságot, ha végképp nem tudnának dűlőre jutni Merkel személyében. Stoiber volt a konzervatívok kancellárjelöltje 2002-ben.

Stoiber szóvivője "képtelenségnek" nevezte az eszmefuttatást. Az interjúban Beckstein a "semmit sem lehet kizárni" mellett azt is kijelentette, hogy "olyan személyiséggel lépünk színre, akinek a kiválasztását helyesnek tartjuk, s ez természetesen Merkel."

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.