2005. augusztus. 24. 10:44 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 24. 10:49 Világ

Elköltöztetik a szarvasbogár-lárvákat a repülőtérről

Számtalan szarvasbogár-lárvát telepít át a frankfurti repülőtér üzemeltetője a légikikötő bővítése kapcsán.

A légikikötőt üzemeltető Fraport cég 52 kiszáradt, vagy kivágott tölgyfa csonkját gyökérzettel együtt különleges gépekkel ássa ki és telepíti át egy több száz méterrel távolabbi helyre, hogy megmentse a korhadékban kifejlődő szarvasbogár-lárvákat, amelyek egész Európában védelem alatt állnak.

A nagy szarvasbogár (Lucanus cervus) Európa legnagyobb fedelesszárnyú rovara (a fedelesszárnyúak rendjét közönségesen bogárnak hívják). A hímek testhossza elérheti a 8 centimétert, ebből mintegy 2 centimétert tesz ki a csáprágók hosszúsága.

A kifejlett bogár (imágó) a fák kicsurgó nedvét nyalogatja. A lárvák öt éven át fejlődnek, kizárólag tölgyfák elhalt, korhadt részeiben, elsősorban a gyökérzet közelében. A nagy testű bogár viszonylag ritkán kap szárnyra, elsősorban meleg nyári estéken lehet megfigyelni jellegzetes hangú repülését.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.