2005. augusztus. 11. 15:47 MTI Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 11. 15:55 Világ

Oroszországban tízezer madárral végzett a madárinfluenza

Jelentősen emelkedett egy nap leforgása alatt a madárinfluenzában elhullott szárnyasok száma Oroszországban, s a járvány július közepi kirobbanása óta először baromfitenyésztő telepet is megtámadott a gyilkos vírus.

A rendkívüli helyzetek minisztériumának összesítése szerint július 21-e óta 10 ezer 170 baromfi és vadon élő madár pusztult el az öt érintett régióban, a Novoszibirszki, az Omszki, az Altaji, a Kurgani és a Tyumenyi területen. Szerdán még 8347 szárnyas elhullásáról tudtak, így egy nap leforgása alatt 1823-mal emelkedett ez a szám.

A költöző madarak által Ázsiából behurcolt H5N1 vírus erősen fertőző, és veszélyt jelent az emberekre is. Ázsiában mintegy hatvan ember életét követelte a gyilkos kór, Oroszországban viszont eddig egyetlen megbetegedést sem regisztráltak.

Az öt oroszországi területen eddig magánudvarok baromfiállománya pusztult el, csütörtökön azonban bejelentették, hogy az Altaji területen fekvő momantovói baromfitenyésztő telepen is kitört a járvány. Két nap leforgása alatt a csirkekeltető és -tenyésztő üzemben 667 tyúk pusztult el, s az első laboratóriumi vizsgálatok kimutatták a madárinfluenza kórokozóját. A telepen karantént vezettek be, s kiirtják az egész állományt.

A baromfitenyésztők országos szövetségéhez tartozó nagyvállalatoknál egyetlen megbetegedés sem történt, de a járvány kitörésének veszélye fennáll - ismerte el Vjacseszlav Lukjanov, a szövetség vezérigazgató-helyettese. Megerősítette, hogy időben megtettek minden szükséges intézkedést a madárinfluenza behurcolásának megakadályozására, s ellenőrzés alatt tartják a helyzetet. A momantovói esettel kapcsolatban elmondta, hogy az üzem nem tagja a szövetségnek, inkább afféle farmergazdaságnak lehet nevezni.

A szövetség tagvállalatai állítják elő az Oroszországban megtermelt baromfihús és tojás 85 százalékát. Tavaly év végén az orosz mezőgazdasági vállalatok 233 millió darab szárnyast tartottak, ebből Szibériában 30,6 milliót.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.