2005. július. 08. 13:07 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 08. 13:10 Világ

London éledezik a sokk után

A londoniak a terror hatása alá került, ám pénteken a brit főváros lakosságának többsége ismét felszállt a metróra és a buszokra, hogy eljusson a munkahelyére – még ha nyugtalanabbul is tette ezt, mint a korábbi napokon.

© AP
A földalatti szerelvényeken a szokásosnál kisebb volt a zsúfoltság a reggeli csúcsidőben. A feszültséget fokozta, hogy néhány metróállomást ki kellett üríteni a peronokon talált gyanús csomagok miatt. A metróvonalak túlnyomó többsége normálisan üzemelt, csupán kettőt zártak le teljesen, hármat pedig részlegesen a forgalom elől.

A piros emeletes buszokon kevesebben utaztak a megszokottnál, ám a londoni utcák legtöbbjén a jól ismert torlódások keserítették az autósok életét. A vasútállomások is nyitva álltak pénteken, kivéve a King's Cross állomást, amely a legközelebb fekszik a véres csütörtöki merényletekhez.

A környékről a londoni belvárosba dolgozni járó ingázók közül néhányan elmondták: a jövőben nagyobb figyelmet szentelnek majd utastársaiknak, és felhívják az illetékesek figyelmét a buszon vagy a vonaton látott gyanús, gazdátlan csomagokra.

A legtöbb londoni dacosan fogadta a csütörtöki tragédiát. A britek csöndes büszkeségének forrása a "dunquerque-i szellem", egyfajta sztoikus hozzáállás a csapásokhoz. A nem lankadó bátorság a II. világháború egyik legdrámaibb epizódjáról kapta a nevét. (Dunquerque francia kikötőjéből kellett evakuálni az előrenyomuló német Wehrmacht harapófogójába került angol csapatokat 1940 nyarán.)

A 36 éves Sally Higsont részben a dunquerque-i szellem bírta rá arra, hogy észak-londoni lakhelyéről pénteken beutazzon a belvárosban lévő grafikai irodájába. "A nagyapám felhívott este, és azt mondta, hogy be kell mennem pénteken dolgozni – mondta a Reuters-nek Higson a brit tudósítónak. – Az öreg 89 éves, átélte a háborút. Szerinte az a fontos, hogy folytassuk az életünket a normális mederben."

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.