Der Spiegel: struktúraváltás Magyarországon
Az egykori szocialista EU-újoncok a globalizáció legújabb haszonélvezői. Különösen a balti államok, de Szlovénia és Szlovákia is megalkuvás nélkül a radikális gazdasági receptekben bízik, ráijesztve a régi ipari nemzetekre, írta legújabb számában a Der Spiegel német hírmagazin Kistigrisek című írásában.
A hetilap szerint Tallinn és Ljubljana között olyan térség alakul ki, amelynek egyetlen célja van: a globális piac, és ez megijeszti Nyugat-Európa nagy, de nehézkes ipari államait. A Der Spiegel úgy tudja, hogy Brüsszelben az európai egyesülés első árnyoldalairól vitáznak, és felmerül az a kérdés is, hogy "meddig szubvencionálják még a nagy pénzforrások, köztük a német kormány, EU-befizetéseikkel a keleti konkurenciájukat?"
A Der Spiegel emlékeztet, hogy az amerikai Dun & Bradstreet minősítő és gazdaságelemző ügynökség Magyarországot Szlovéniával együtt a gazdaságilag legsikeresebbek közé sorolja az átalakuló országok körében. A cikkben különösen kijut a dicséret Szlovákiának, ahol "a tempó lélegzetelállító. A kilencvenes évek végéig Szlovákia 'fekete lyuknak' számított Kelet-Európában, visszamaradott problémás esetnek a csatlakozási tárgyalásokon. Manapság a külföldi beruházók e csöppséget az egyik legvonzóbb ipari telephelynek tekintik".
Magyarországgal kapcsolatban a német hírmagazin Székesfehérvár példáját, az IBM és más vállalatok kivonulását említve a külföldi cégek továbbvándorlásának témáját feszegeti. A tendencia azonban lassan ismét felfelé ível, "a globális versenykörhintán kezdődik a következő menet." "Magyarország a struktúraváltás kellős közepén van" - mondta Wolfram Klein, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara illetékese. Új beruházók jönnek, aki "értékesebb tevékenységet" kínálnak a munkapiacon.
Magyarország felkészül, és új munkahelyeket remél a jövő ágazataiban, az információs technológiában, a logisztikában, az öko- és biotechnológiában - írta a Der Spiegel a globalizáció következményeit bemutató sorozatában.