2005. április. 29. 14:06 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 29. 14:08 Világ

Felgyújtották a Goethe-intézetet Togóban

Álarcos fegyveresek felgyújtották a Goethe-intézet épületét péntek hajnalban a nyugat-afrikai Togó fővárosában, Loméban.

A gránátokkal és géppisztolyokkal felszerelt tucatnyi támadó előbb kívülről tüzet nyitott a német kulturális képviseletre, majd betörtek, feldúlták az irodákat, megsemmisítettek minden iratot, számítógépet és berendezést, végül felgyújtották a könyvtárat. Több mint nyolcezer kötet könyv vált a lángok martalékává, kiégett a könyvtár és a színházterem is, gyakorlatilag az egész intézet romba dőlt.

Herwig Kemp, a Goethe-intézet igazgatója elmondta, hogy már korábban kapott fenyegető üzeneteket. A támadást a feszültté vált helyzetre és az utóbbi napokban kialakult németellenes légkörre vezette vissza. Személyi sérülés nem történt, de a német külügyminisztérium fontolgatja az igazgató evakuálását más biztonsági intézkedések mellett.

A német nagykövetség is napok óta a togói kormány, különösen az új belügyminiszter célkeresztjében áll. A togói vezetés azzal vádolja a nagykövetséget, hogy a vasárnap tartott elnökválasztáson vesztesnek bizonyult ellenzéket támogatja. Az egykori (1884 és 1914 közötti) gyarmattartó Németország külképviselete azzal váltotta ki a togói kormány haragját, hogy menedéket adott Francois Esso Boko volt belügyminiszternek, aki nyilvánosan bírálta az elnökválasztási folyamatot.

A német külügyminisztériumba pénteken bekérették Togó berlini nagykövetségének képviselőjét, akivel közölték, hogy Berlin a történtek kivizsgálását várja el a loméi kormánytól. Németország követeli azt is, hogy a togói kormány akadályozza meg hasonló események megismétlődését.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.