2005. április. 29. 14:06 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 29. 14:08 Világ

Felgyújtották a Goethe-intézetet Togóban

Álarcos fegyveresek felgyújtották a Goethe-intézet épületét péntek hajnalban a nyugat-afrikai Togó fővárosában, Loméban.

A gránátokkal és géppisztolyokkal felszerelt tucatnyi támadó előbb kívülről tüzet nyitott a német kulturális képviseletre, majd betörtek, feldúlták az irodákat, megsemmisítettek minden iratot, számítógépet és berendezést, végül felgyújtották a könyvtárat. Több mint nyolcezer kötet könyv vált a lángok martalékává, kiégett a könyvtár és a színházterem is, gyakorlatilag az egész intézet romba dőlt.

Herwig Kemp, a Goethe-intézet igazgatója elmondta, hogy már korábban kapott fenyegető üzeneteket. A támadást a feszültté vált helyzetre és az utóbbi napokban kialakult németellenes légkörre vezette vissza. Személyi sérülés nem történt, de a német külügyminisztérium fontolgatja az igazgató evakuálását más biztonsági intézkedések mellett.

A német nagykövetség is napok óta a togói kormány, különösen az új belügyminiszter célkeresztjében áll. A togói vezetés azzal vádolja a nagykövetséget, hogy a vasárnap tartott elnökválasztáson vesztesnek bizonyult ellenzéket támogatja. Az egykori (1884 és 1914 közötti) gyarmattartó Németország külképviselete azzal váltotta ki a togói kormány haragját, hogy menedéket adott Francois Esso Boko volt belügyminiszternek, aki nyilvánosan bírálta az elnökválasztási folyamatot.

A német külügyminisztériumba pénteken bekérették Togó berlini nagykövetségének képviselőjét, akivel közölték, hogy Berlin a történtek kivizsgálását várja el a loméi kormánytól. Németország követeli azt is, hogy a togói kormány akadályozza meg hasonló események megismétlődését.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.