2005. március. 28. 10:49 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 28. 10:51 Világ

Felfüggesztette működését a régi kirgiz parlament alsóháza

Felfüggesztette működését hétfőn a vitatott választások előtti, régi összetételű kirgiz parlament alsóháza - jelentette be a testület házelnöke, Isenbaj Kadirbekov.

Indoklása szerint a régi alsóház "az ország érdekében" döntött így, lehetővé téve az Aszkar Akajev elnök kormányának megdöntése előtt két nappal összeült új parlamentnek, hogy ellássa feladatait és alkotmányos kötelezettségeit. Kadirbekov egyúttal arra sürgette a törvényhozás másik kamaráját, a felsőházat, hogy kövesse a példát.

A régi parlament ismét összeülhet abban az esetben, ha az új törvényhozás nem tudja ellátni feladatait. Hangsúlyozta: továbbra is érvényesnek tartják az általuk megválasztott Kurmanbek Bakijev ideiglenes elnök mandátumát.

© AP
A múlt heti, ellenzéki megmozdulások révén végbement kirgizisztáni hatalomváltás óta a két törvényhozó testület párhuzamosan működött, és ez a helyzet azzal fenyegetett, hogy még inkább elmélyül a politikai válság a volt szovjetköztársaságban. A felsőház egyelőre nem döntött, hétfőn mindkét testület - a régi és az új - egyazon épületben ülésezett.

A központi választási bizottság ideiglenes elnöke, Tuigunal Abdraimov alkotmányosnak nyilvánította az ideiglenes elnök, Bakijev döntését, miszerint június 26-án elnökválasztást tartanak. Mivel Bakijev a régi parlamenttel konzultált a kérdésben, és a testület akkor legitim törvényhozó testület volt, a döntés nem alkotmányellenes - indokolta Abdraimov.

A csütörtöki hatalomátvétel után a legfelsőbb bíróság érvénytelenné nyilvánította a márciusi kirgiz választások eredményeit, s megállapította, hogy az előző parlament Kirgizisztán legitim törvényhozó szerve. A kirgiz központi választási bizottság ezzel szemben vasárnap érvényesnek fogadta el az új parlament mandátumát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.