2005. február. 23. 08:10 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 23. 08:12 Világ

Az iraki kormány tárgyalásokat fontolgat a lázadókkal

A bagdadi kormány - mint azt a washingtoni védelmi minisztérium szóvivője közölte - elemzéseket készített arra vonatkozóan, hogy az ellenállók melyik csoportjával kezdhet tárgyalásokat abban az esetben, ha készek az iraki rendszer elleni fegyveres harc feladására.

Az idézett amerikai forrás szerint az Irakban állomásozó amerikai erők vezetőit rendszeresen megszólították olyan személyek, akik magukat a lázadók közvetítőinek nevezték, és jelezték a tárgyalási készséget.

A január 30-án tartott általános választásokat követően több iraki lázadó be kívánja fejezni az ellenállási harcot - fogalmazott a szóvivő. Az ezzel kapcsolatos tárgyalásokat az iraki hatóságoknak kell folytatniuk - jelentette ki a Pentagon képviselője, hangoztatva, hogy az Egyesült Államok nem folytat - "független konzultációkat" az ellenállás vezetőivel.

A Time amerikai hírmagazin az elmúlt héten arról számolt be, hogy amerikai képviselők közvetlen kapcsolatot létesítettek a szunnita ellenállási csoportok vezetőivel. A Time szerint a tárgyalásokat amerikai diplomaták és a titkosszolgálatok képviselői folytatták azzal a céllal, hogy kompromisszumok segítségével véget vessenek a fegyveres összetűzéseknek.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.