2005. február. 20. 17:54 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 20. 18:06 Világ

Már Dublin is dühös a Sinn Féinre

Az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) ír terrorszervezet vezérkari tagjaiként azonosította a Sinn Féin párt három vezetőjét vasárnap az ír kormány, ami példa nélkül álló súlyos vád.

Az észak-írországi brit fennhatóság ellen küzdő IRA politikai szárnyának tartott Sinn Féin határozottan visszautasította a vádakat. A pártot egyre többen gyanúsítják azzal, hogy tudott annak a bankrablásnak a tervéről, amelyet hatósági feltételezés szerint az IRA követett el tavaly karácsony előtt a legnagyobb észak-írországi bank, a Northern belfasti központi fiókja ellen.

A zsákmányolt összeg rekordnagyságú, 26,5 millió font (csaknem 10 milliárd forint) volt.

Az a vád is éri a pártot, hogy részt vesz az IRA pénzmosóhálózatának fenntartásában.

Az egymást követő ír és brit kormányok egészen most vasárnapig soha nem utaltak arra, hogy szerintük a párt bármelyik vezetője tagja lenne az IRA vezérkarának, a héttagú "katonai tanácsnak", mert fenn akarták tartani a kapcsolatot a két legbefolyásosabb Sinn Féin-vezetővel, Gerry Adamsszel és Martin McGuinness-szel.

Az egyik ír közszolgálati rádióadón azonban Michael McDowell ír igazságügy-miniszter egy élő vitaműsorban a katonai tanács tagjaiként azonosította Adamset, McGuinnesst és egy harmadik pártvezetőt, Martin Ferrist. Dermot Ahern külügyminiszter később megerősítette ezt az állítást.

Az ír és az északír rendőrség bejelentései szerint az elmúlt néhány napban különböző helyeken már megtaláltak bizonyos mennyiségű készpénzt az elrabolt összegből.

A múlt csütörtökön meginogni látszott a Sinn Féin addig egyöntetű tagadó álláspontja a bankrablás ügyében, mert Adams egy spanyol rádiónak nyilatkozva azt mondta: hiszem, hogy nem az IRA követte el a bűncselekményt, de "lehet, hogy ebben tévedek".
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.