2005. február. 01. 09:55 Utolsó frissítés: 2005. február. 01. 10:03 Világ

Újabb gát az indiai-pakisztáni béketárgyalásokon

A pakisztáni-indiai béketárgyalások mind a két fél magasrangú képviselői szerint jó irányba haladnak, ám az utóbbi hetekben újabb heves viták bontakoztak ki a felek között, ezúttal egy Kasmírban felépítendő indiai gát miatt.

Egy névtelenül nyilatkozó indiai külügyi illetékes szerint az India és Pakisztán között egy éve folyó egyeztetések olyan pozitív fordulatot vettek az utóbbi napokban, „amely nem volt várható”. A tisztviselő szerint a két rivális atomhatalom képviselői nemcsak a nukleáris leszerelés és a tisztázatlan státuszú Kasmír miatti feszültség enyhítése terén haladnak eredményesen, de a gazdasági kérdésekkel kapcsolatban is egyre inkább sikerül közös nevezőt találniuk. Ezen témák közül a legfrekventáltabb jelenleg egy indiai-iráni gázvezeték kérdése, amelynek értelemszerűen Pakisztánon át kell majd vezetnie: Indiának igen fontos érdeke, hogy olcsón és egyszerűen juthasson ehhez a fontos energiahordozóhoz - Irán a világ egyik legnagyobb földgázkészletével rendelkezik -, így az illetékes által emlegetett váratlan pozitív fordulat akár ehhez is kapcsolódhat.

Maga Saukat Aziz pakisztáni miniszterelnök is úgy nyilatkozott a Financial Timesnak, hogy amennyiben a gázvezeték kérdésében sikerülne a feleknek dűlőre jutniuk, az nagyban erősíthetné a kölcsönös bizalmat, és a béketárgyalások további alakulását is jótékonyan befolyásolhatná. Aziz ugyanakkor kiemelte: a megbeszélések jövőjét emellett számos egyéb kérdés is nagyban alakíthatja még, akár pozitív, akár negatív irányba.

A név nélkül nyilatkozó indiai politikus szintén igyekezett kihangsúlyozni: a gyors előrehaladás nem mindenkinek szolgálja az érdekét. Mint mondta, „bizonyos pakisztáni lobbicsoportok” például mindent megtesznek, hogy lelassítsák vagy akár végleg zátonyra is futtassák a megbeszéléseket. Nyilatkozata egyértelmű utalás volt arra a Világbankhoz címzett pakisztáni kérésre, amelyben Iszlámábád független bizottság felállítását kérte a Kasmír indiai ellenőrzés alatt álló részén, Baghlidarban felépítendő gát miatt. Pakisztán szerint a gát felépítése egy 1960-as vízmegosztási egyezménybe ütközik, és egyes aggodalmak szerint megfosztaná öntözővizei jelentős részétől a muszlim ország mezőgazdaságának motorját, Pandzsáb tartományt.

A Világbank ugyanakkor a hétvégén már jelezte, hogy nem kíván közvetlenül beleavatkozni a vitába; csak abban az esetben állítanak majd fel egy szakértői bizottságot, amennyiben India és Pakisztán nem tudják ketten feloldani a gát felett támadt nézeteltéréseket.

A kérdés minden bizonnyal felmerül majd a jövő hétvégén a bangladesi Dhakában tartandó dél-ázsiai csúcstalálkozón is, ahol Manmohan Szingh indiai kormányfő és Saukat Aziz külön is leülnek majd a tárgyalóasztal mögé. „Úgy vélem, rendezni tudjuk majd a kérdést”, közölte Szingh ennek kapcsán. Aziz szintén kifejezte ebbéli reményét.

India és Pakisztán 1947-es függetlenné válásuk óta három háborút vívott egymás ellen, kettőt a vitás hovatartozású Kasmír miatt. A két atomhatalom 2002-ben ismét a háború szélére sodródott: azóta határozott enyhülés figyelhető meg közöttük, ám a kölcsönös bizalmatlanság miatt a békefolyamat rendkívül törékeny.

Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.