2004. szeptember. 27. 18:00 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Oszama bin Laden Pakisztánban bujkálhat

Valószínűleg nem Afganisztánban, hanem Pakisztánban bujkálnak az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet olyan vezetői, mint Oszama bin Laden vagy helyettese, Ajman az-Zavahiri - közölte David Barno altábornagy, az Afganisztánban állomásozó amerikai erők parancsnoka.

Az altábornagy emlékeztetett arra, hogy Afganisztánon belül 2002 óta valószínűleg nem esett el és nem került horogra egyetlen jelentősebb terroristavezető sem, míg Pakisztánban csak március óta több tucat terroristát tartóztattak le, illetve öltek meg a biztonsági erők.



Vasárnap jelentették be például, hogy tűzharcban megölték Pakisztán első számú közellenségként keresett terroristáját, Amdzsád Huszain Farukit, a betiltott Laskar-i-Dzsangvi szélsőséges iszlám szervezet egyik magas rangú vezetőjét, aki 2002 januárjában részt vett a The Wall Street Journal újságírója, Daniel Pearl elrablásában és meggyilkolásában, tavaly decemberben pedig kulcsszerepe volt a pakisztáni államfő, Pervez Musarraf elleni két sikertelen merényletben. A pakisztáni biztonsági szolgálatok szerint Faruki volt Pakisztánban az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat központi figurája.



A tábornok szerint nemigen van arra utaló bizonyíték, hogy Afganisztánban tartózkodnának vezető al-Kaida személyiségek, akik sokkal nagyobb biztonságban érezhetik magukat Pakisztán eldugott vidékein, külföldi harcosaik védelmében. Barno közölte, hogy az al-Kaida aktivistái Pakisztánból időnként átszivárognak Afganisztánba, és például segítik a tálibokat az októberi választások előkészületeinek megzavarásában, de huzamosan nem tartózkodnak Afganisztánban, mert tisztában vannak azzal, hogy az veszélyes hely nekik.



A hét végén Uruzgán tartományban megöltek például egy magas beosztású tálib parancsnokot, akit nyolc hónappal ezelőtt engedtek el a guantánamói amerikai katonai börtönből. Az altábornagy reményét fejezte ki, hogy a Guantánamóból szabaduló foglyok közül csak kevesen térnek vissza Afganisztánba, hogy harcoljanak az amerikai erőkkel és kabuli szövetségeseikkel.



Barno dicsérte Pakisztánt, amiért egyre nagyobb erővel sújt le az eldugott törzsi vidékeken rejtőzködő külföldi terroristákra, és segített elfogni sok al-Kaida-aktivistát a városokban is. Iszlámábád 70 ezer fős hadsereget állomásoztat a törzsi övezetben, és az amerikai nyomásnak engedve igyekszik megakadályozni a tálibok és a velük szövetséges iszlámista fegyveresek beszivárgását Afganisztánba.
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.