2005. január. 30. 08:37 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. január. 30. 15:16 Világ

Irak választ

A terrorfenyegetések ellenére délután két óráig 72 százalékos a részvétel az Irakban zajló választásokon. A támadásoknak eddig 22 áldozata volt, főként a fővárosban, Bagdadban.

Harmincezer szavazóhelyen, tizennégymillió választópolgár járulhat az urnákhoz, hogy több mint hétezer jelölt és 275 parlamenti hely sorsáról döntsön Irakban. A halálos fenyegetések ellenére, közép-európai idő szerint öt órakor megkezdődtek az iraki választások. Délután két óráig 72 százalékos részvétel mellet zajlik a szavazás, ami nagyobb a vártnál.

Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal kapcsolatban álló Abu Muszab az-Zarkáviék terrorfenyegetései ellenére megkezdődött a választás Irakban is - maguk a választások már elindultak korábban, a külhoni irakiak részvételével. Tizennégy országban 280 ezer külföldön élő iraki állampolgár járulhatott az urnákhoz, a legtöbben Iránban, ahol 60 ezren szerepeltek a választói névjegyzékben. Svédországban és Nagy-Britanniában 31-31, Németországban és az Egyesült Államokban 25-25 ezer választó él. 

A vasárnap reggel, helyi idő szerint hét órakor megkezdődött iraki választásokon Zallávi miniszterelnök az elsők között adta le voksát. Több mint száz párt és koalíció jelöltjei versengenek a parlamenti helyekért az ország ötven év óta első többpárti választásán. Alig három órával a szavazás megkezdése után pokolgép robbant egy szavazóhelyiségnél Bagdadban, a halottak száma négy, a sebesülteké hét. 

A BBC beszámolója szerint Bagdadban több helyütt voltak robbanások, a város nyugati részében az egyik szavazóhelyiség közelében öngyilkos merénylő robbantott fel egy autót, amelyben ült. A detonáció a merénylőn kívül egy rendőrt ölt meg. Moszulban, Naszrában és Bakubában szintén robbanásokról számoltak be. Abu Muszab az-Zarkávi a napokban megismételte fenyegetését, s közölte a szavazni készülő irakiak "csak magukat okolhatják"  ha halálos támadás áldozataivá válnak.

Irakban most választják meg a 275 tagú ideiglenes nemzetgyűlést, amelynek feladata az állandó alkotmány elfogadása és az új kormány megválasztása lesz, valamint a 18 tartományi tanácsot és a kurd autonóm parlamentet. A vasárnapi választásokon a síiták győzelmét valószínűsítik.

Az ideiglenes parlamenti helyekért 111 listán 7761 jelölt indul, tizenhét tartományi tanács 41 tagú, míg a bagdadi tanács 51 tagú lesz. A kurd autonóm parlament 111 képviselői helyéért tizenhárom jelöltlistán szereplők versengenek.

A választás a félelem és az erőszak légkörében zajlik. Január eleje óta négyszázan haltak meg erőszakos cselekmények következtében Irakban, és csak pénteken negyvenöt szavazóhelyiség ellen követtek el támadást. Zarkávi csoportja plakátjain "eretnekségnek" nevezte a választást és halállal fenyegetett mindenkit, aki megközelíti a szavazóhelyiségeket. A szavazásra rendkívüli biztonsági intézkedések között kerül sor.

A bagdadi nemzetközi repülőteret vasárnap estig, az országhatárokat hétfő estig lezárták. Amerikai és iraki harckocsik és katonai járművek foglaltak el állásokat a fővárosban. A szavazás egyik tétje a részvétel. Míg a választási bizottság előrejelzése szerint a szavazásra jogosult közel 14 millió állampolgár 60 százaléka vesz részt a szavazáson, Gázi Adzsíl al-Jáver iraki elnök szerint a biztonsági helyzet miatt az irakiak többsége nem megy el szavazni. A listás szavazás eredményei várhatóan néhány nap múlva lesznek ismertek.

Az elsők között szavazott vasárnap reggel Irakban Gázi Adzsíl al-Jáver átmeneti iraki elnök a bagdadi zöld zónában berendezett egyik szavazóhelyiségben.
   
Miután leadta szavazát, az elnök ujját vegytintával jelöltékmeg. Ezzel az intézkedéssel a választási illetékesek azt kívánják megakadályozni, hogy valaki többször is szavazzon.
   
Gázi Adzsíl al-Jáver újságírók előtt felszólított minden irakit: kövessék a példáját és vegyenek részt a választáson.
   
Az észak-iraki Kirkukban röviddel a szavazás megkezdése előtt aknákkal lőtték a város repülőterét, ahol az amerikai erők egyik támaszpontja található - közölte a rendőrség.
   
Az amerikai haderő vasárnap reggel bejelentette, hogy hét személyt elfogott az előző nap a bagdadi amerikai nagykövetség ellen elkövetett rakétatámadással kapcsolatban. A támadás során két amerikai állampolgár életét vesztette, négy másik megsebesült. Az amerikai katonai közlemény szerint a férfiak elmenekültek a tett színhelyéről, de követték őket a Bagdad délkeleti részében lévő lakásig, ahol mind a hét gyanúsítottat őrizetbe vették.

Hirdetés