2005. január. 30. 22:07 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 31. 11:29 Világ

Bush és Rice sikernek nevezik az iraki választásokat

Az irakiak a nagy veszélyek ellenére jelentős számban tettek hitet a demokrácia mellett és elutasították a terroristák antidemokratikus ideológiáját - mondta George Bush a szavazás végeztével, méltatva az irakiak bátorságát.

George Bush amerikai elnök átütő sikernek nevezte az iraki választásokat vasárnap délutáni rövid nyilatkozatában. Az irakiak a nagy veszélyek ellenére jelentős számban tettek hitet a demokrácia mellett és elutasították a terroristák antidemokratikus ideológiáját - jelentette ki az elnök, és méltatta az irakiak bátorságát. A világ a választásokkal a szabadság hangját hallotta megszólalni a Közel-Kelet szívéből - mondta az elnök a Fehér Házban négy órával az urnák lezárása után.

A terroristák és lázadók továbbra is folytatják hadjáratukat a demokrácia ellen, de Amerika támogatni fogja az iraki népet az ellenük vívott harcában. Folytatódik az iraki biztonsági erők kiképzése és az irakiak átvehetik a felelősséget saját biztonságukért - hangoztatta az elnök és hozzátette: az irakiak meg tudnak felelni a kihívásoknak. Az iraki nép a szabad és békés jövőt választotta és az Egyesült Államok elkötelezettsége a történelmi jelentőségű választás után is folytatódik.

Az irakiaknak tovább kell haladniuk a demokrácia útján - mondta az elnök és szavait az irakiakhoz intézve kijelentette: Az amerikaiak nevében szeretnék gratulálni ehhez a nagy és történelmi jelentőségű teljesítményhez.

Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter szerint az iraki parlamenti választás felülmúlja a várakozásokat. "A szabadság hangját" látjuk megjelenni - mondta a külügyminiszter az ABC televízió politikai magazinműsorának nyilatkozva. A televíziókban megszólaló elemzők is jelentős eredménynek nevezték a nagy arányú, az előzetes adatok szerint 72 százalékos részvételt. Minden jel arra mutat, hogy a választás Irakban a vártnál jobban halad - jelentette ki az új amerikai külügyminiszter.

A szavazók ellen elkövetett merényletek sorozatára, a félelem légkörére utalva Rice elismerte, hogy a választás "nem tökéletes", ám - mint hangoztatta - mégis kedvező fordulat az ország életében, amelyet három évvel korábban, Szaddám Huszein országlásának utolsó évében senki sem látott előre.

"Új nap virradt Irakra, amely nagy lépést tett előre a demokrácia útján. A küldetésünket folytatni kell" - mondta Rice kitérve az amerikai katonák kivonásának menetrendjét firtató kérdések elől. Megjegyezte, hogy a lázadók a választások után bizonyára meg akarják majd mutatni, hogy olyan erőt képviselnek, amellyel számolni kell.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.