2005. január. 25. 12:00 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. január. 25. 12:49 Világ

Szupertitkos hírszerzőket küld terepre a Pentagon

Az amerikai védelmi minisztérium az első cáfolatok után hétfőn elismerte, hogy titkos hírszerzési részleget hozott létre. Az új alakulat feladata, hogy információkkal lássa el a hadsereg alakulatait és különleges műveleti erőit.

A Pentagon illetékesei szerint a Stratégiai Támogató Részlegnek (SSB - Strategic Support Branch) a létrehozását azok a változások indokolták, amelyeket a 2001. szeptember 11-i egyesült államokbeli terrortámadások indítottak el - hangoztatták a Pentagon illetékesei és elutasították azokat a feltételezéseket, hogy Donald Rumsfeld védelmi miniszter a Központi
Hírszerző Ügynökség (CIA) háta mögött, a kongresszus megkerülésével rendelte el az SSB megalakítását. 

Hús-vér hírszerzők

Súlypontáthelyezés

Stratégiaváltást javasolt az Irakba vezényelt amerikai csapatok számára egy amerikai tábornok, aki szerint az amerikai alakulatok tevékenységének súlypontját a harci cselekményekről a jövőben az iraki biztonsági erők támogatására kellene áthelyezni. A javaslatot Gary Luck nyugalmazott tábornok fogalmazta meg, aki a Pentagon megbízásából az elmúlt időben Irakban felmérte és értékelte az Egyesült Államok ott alkalmazott katonapolitikáját. A Pentagon szóvivője szerint az iraki biztonsági erők a jövőben nagyobb felelősséget vállalnak majd magukra a hadműveletek lefolytatásában. Ezzel párhuzamosan csökkenni fog az amerikai alakulatok (ez irányú) szerepvállalása, s bővül tanácsadói, illetve kiképzői tevékenységük.

A The Washington Post és a The New York Times című napilap a hét végén adott hírt a titkos Stratégiai Támogató Részlegről, amelyet Donald Rumsfeld utasítására alakítottak meg azzal a céllal, hogy csökkentsék a Pentagon csaknem teljes függőségét a Központi Hírszerző Ügynökségtől az ellenség soraiba beszivárgó hús-vér hírszerzőkkel (vagyis nem műholddal, csúcstechnológiával) végzett információgyűjtés területén, amelyet szakmai bikkfanyelven "humán hírszerzésnek" neveznek.  

A nevük elhallgatását kérő illetékesek hangsúlyozták, hogy a Pentagon kihallgatói, nyelvészei és más szakértői már két éve tevékenykednek alkalomszerűen Irakban és Afganisztánban, fontos szerepük volt Szaddám Huszein iraki exelnök 2003. decemberi elfogásában, most pedig a Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) alárendeltségébe tartozó Stratégiai Támogató Részlegben tízfős rajokba szervezik őket külföldi bevetésre és mindezt a CIA tudomásával és közreműködésével végzik.

Az illetékesek leszögezték, hogy a kongresszust tavaly értesítették a tervről, a részleg nevét azonban időközben megváltoztatták, ezért a tárca képviselője aznap a kongresszusba ment, hogy tájékoztassa a törvényhozókat a félreértések elkerülése végett.

Nem voltak elegen a terepen

Stephen A. Cambone
Stephen A. Cambone, a Pentagon hírszerzési ügyekben illetékes államtitkára több mint egy órás megbeszélést folytatott a szenátus katonai bizottságának a vezetőivel. A szenátus és a képviselőház hírszerzési bizottságának a tagjai is magyarázatot kértek a Pentagontól. Demokrata párti törvényhozók hangsúlyozták, hogy támogatják azt a célt, hogy az amerikai katonákat pontos értesülésekkel segítsék a terepen, a részleg létrehozása azonban számos tisztázandó kérdést vet fel.

A 2001. szeptember 11-i New York-i és washingtoni terrortámadásokat kivizsgáló bizottság bírálta a CIA-t, amiért nem volt elég hírszerző a terepen, és bürokratikus akadályok nehezítik az értesülések megosztását a 15 szervezetet számláló hírszerző közösségen belül.

John McCain republikánus párti szenátor hétfőn közölte, hogy a szenátus elé viszi az ügyet és úgy vélte, hogy a részleg a CIA teljesítményével kapcsolatos kudarcérzet terméke. A hatásköri villongások régi keletűek a fegyveres erők átalakítására törekvő Donald Rumsfeld tárcája és a CIA között, amit kiélezett a hírszerző közösség átszervezése.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.