2005. január. 17. 17:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. január. 17. 17:32 Világ

A Pentagon Irán megtámadását tervezi

Sajtóértesülések szerint a Bush-adminisztráció titkos kémtevékenységet folytat Irán területén, hogy tisztább képet kapjon az ország fegyverkészleteit illetően, egy esetleges támadást előkészítendő.

Tavaly nyár óta folynak a titkos előkészületek, nyilatkozta a CNN hírtelevízióban Seymour Herst újságíró. Ugyanennek a csatornának a Fehér Ház kommunikációs vezetője, Dan Bartlett úgy nyilatkozott, hogy „a történtek feltárása pontatlan, nem hiszem, hogy a levont következtetések tényeken alapulnának”.

Irán megtagadta nukleáris programjának felfüggesztését, és kitart amellett, hogy kizárólag polgári célokra és legálisan kísérletezik uránnal. Hersh ellenben azt állítja, amerikai tiszteket vontak be egy lehetséges támadás „átfogó terveinek” kidolgozásába, „sokkal inkább, mint azt mi gondoljuk”.

„A cél három tucat vagy több célpont kijelölése, melyek néhány precíziós támadással vagy gyors kommandós rajtaütéssel elpusztíthatóak” - írja Hersh a The New Yorker című hetilap legfrissebb számában. Hersh veterán újságíró, aki többek közt az Abu Graib börtönben történt megaláztatásokról az elsők közt közölt sokkoló részleteket.

Az újságíró sietett leszögezni, információi olyan kormányon belüli személyektől származik, akik azt remélik, a nyilvánosság hatására a döntéshozók megváltoztatják álláspontjukat. Hersh közölte, a cikk publikálása előtt megkereste a kormányt, ám az nem válaszolt érdemben, annak ellenére, hogy olyan források szólalnak meg a The New Yorker cikkében, melyek a múltban hiteles információkat juttattak a szerzőnek.

Hersh szerint a Bush, Cheney alelnök és Donald Rumsfeld védelmi miniszter úgy tekintenek Bush újraválasztására, mint a terrorizmus elleni háború folytatására feljogosító mandátumra, az Irakban zajló harcok hibái ellenére.

Irakban már nem keresnek

A Fehér Ház múlt héten hivatalosan is elismerte, hogy beszüntették a tényleges kutatást Irakban a tömegpusztító fegyverek után, miután ezidáig nem leltek bizonyítékra. Az elnök annak idején, ezeknek a fegyvereknek a fenyegető veszélyével indokolta az inváziót.

Az iráni titkos misszió célja az iraki tömegpusztító fegyverek állítólagos létezése körül kialakult katonai zavar megismétlődésének megakadályozása. „Az iráni beavatkozás tervének előkészítése annak ellenére zajlik, hogy az iraki helyzet kaotikus” - véli Hersh.

Az újságíró „neokonzervatív” polgári vezetőknek minősítette a Pentagonban az Irán elleni támadások terveit szövögető vezetőket, elsősorban Rumsfeldet, Paul Wolfowitz hadügyminiszter-helyettest és Doug Feith helyettes hadügyi államtitkárt. „Az előkészületek a lehetőségek mérlegelésével párhuzamosan zajlanak és tartalmazzák a légi támadások részletes tervét is. Mindenekelőtt azonban titkosszolgálati jelentésekre van szükségük a tervezőknek.” -így Hersh.

Barlett szerint az Egyesült Államok együttműködik európai szövetségeseivel, hogy rábírják Iránt, ne kísérletezzen tovább atomfegyverekkel. Arra a kérdésre, hogy megoldás lehet-e a diplomáciai eszközök kimerülése esetén egy esetleges katonai beavatkozás, Barlett elmondta: „Soha egyetlen elnök sem vette le a napirendről egy esetleges katonai akció tervét. Bush elnök abbéli hitét fejezte ki, hogy képesek vagyunk nyomatékosítani diplomáciai kezdeményezéseinket, melyek jelenleg is folyamatban vannak”. Hersh ellenben úgy véli, az amerikai tisztviselők úgy képzelik, hogy egy Irán ellen indított akció nyomán az irániak fellázadnak keményvonalas – konzervatív muszlim – kormányuk ellen.

Hasonló elképzelések előzték meg az iraki támadást is, az amerikai kormány tagjai ugyanis úgy képzelték, seregeiket az iraki lakosság felszabadítóként fogja üdvözölni. Hersh elmondása szerint az amerikai kormánytisztviselők annak idején úgy döntöttek, hogy az iraki támadás esetleges konfliktusforrásai közé fel sem veszik azt a lehetőséget, hogy a „felszabadítás”nyomán esetleg nacionalista csoportosulások alakulnak az amerikai seregek ellen.

Rumsfeld került ki győztesen

A tervek ráadásul nem is korlátozódnak Iránra, az Egyesült Államok elnöke ugyanis titkos kommandó akciókra adott engedélyt tíz közel-keleti és nyugat-ázsiai ország területére. A CNN-nek nyilatkozva Hersh úgy vélekedett: „A terrorizmus elleni háború titkos tervei a CIA kezéből lassan a Pentagonhoz kerülnek át; ez Donald Rumsfeld nagy győzelme, a bürokrácia nagy győzelme”.

Hersh szerint Rumsfeld 2002 óta lobbizott a jelenleg kialakult helyzetért: „Hadd vezessem én ezt a háborút, ne a CIA. Mi jobban tudjuk irányítani. Mi küldjük oda fiainkat. Így majd nem kell beavatnunk a helyi katonai vezetőinket, sem a nagyköveteket, de még a CIA országonként kihelyezett vezetőit sem. Nyomuljunk be, és lássuk, mire megyünk a rossz fiúk ellen.”
 

Hirdetés