Demokrácia arab módra
Az arab országoknak át kellene venniük a demokráciát – nyilatkozta Libanon korábbi miniszterelnöke, Rafik al-Hariri a GulfNews-nak. Hariri milliárdos üzletemberből lett kormányfő, és 1992-től 1998-ig, majd 2000-től 2004 októberéig töltötte be a tisztségét. Nevéhez köthető többek között Bejrút újjáépítése. A szaúdi ingatlanberuházásai révén szerény becslések szerint is kétmilliárd dolláros magánvagyont szerzett Hariri kormányzása alatt azonban az ország rendkívül eladósodott.
Hariri szerint az 1981-ben alapított hatfős Gulf Együttműködési Tanács (GCC: Szaúd-Arábia, Bahrain, Katar, Omán, Kuvait és az Egyesült Arab Emirátusok) tagjai nem csak azért fejlődtek sokkal erősebben a többi közel-keleti országnál, mert nagy olajkincset birtokolnak, hanem mert tagországai sikeresebben átvették a demokrácia elemeit. Hariri véleménye az, hogy az iszlám és a sária (az iszlám által inspirált jogrendszer) elvei nem ellenkeznek a demokráciával, és ezt jól példázza a GCC tagországok esete is. „Sokan azt állítják, hogy az iszlám és a demokrácia fogalma nem fér össze. Ez nem igaz, mert az iszlámnak saját elképzelése van a politikai nyitottságra” – nyilatkozta. Az európai demokrácia teljes körű átvételét viszont elutasítja.
Hariri 3 területet emel ki, ahol az arab országoknak erősebben helyt kell állniuk: |
- A strukturális problémák kezelése és a technológiai változások követése. - Egy közös akcióterv kidolgozása a változások kezelésére gazdasági, kormányzati, üzleti és intézményi területen is. |
Az arab világ jövőjével kapcsolatban szerinte a legfontosabb dolog egy életképes Palesztína létrehozása. Így nyilatkozott a témával kapcsolatban: „Az Egyesült Államok és Európa mindig hangoztatja egy lehetséges erős palesztin állam létrehozását, de a palesztinoknak most van szükségük hazára, nem holnap.”
Al Harari szerint első pillantásra az arab világ közszférájának állapota siralmas állapotban van, de ha sikerülne biztosítani a békét és a megerősíteni a demokrácia alapjait, akkor megvalósítható lenne egy teljes körű, hosszú távú fejlődési folyamat. A demokrácia nyitottságot és felelősségre vonhatóságot jelent, de az ehhez szükséges reformokhoz eddig sajnos nem volt meg a kellő politikai bázis.
Bahrein: Forma-1-futamuk is van |