2004. november. 25. 09:46 MTI Utolsó frissítés: 2004. november. 25. 09:52 Világ

Amerika egyesítette az iszlám világot

Az afganisztáni és iraki háború az Amerika-ellenesség alapján egyesítette a megosztott iszlám világot a Pentagon egyik tanácsadó testülete szerint.

A Védelmi Tudományos Tanács 102 oldalas jelentése megállapítja, hogy a muzulmánok szemében Afganisztán és Irak megszállása nem demokráciát hozott, hanem még nagyobb káoszt és még több szenvedést. Ez egyben megnövelte az iszlám szélsőségesek népszerűségét és tekintélyét.

A szakértők összehasonlították a 2001. szeptember 11-i terrortámadások utáni nemzetbiztonsági kihívást a kommunizmussal való több évtizedes szembenállással, és megállapították, hogy a kormány hidegháborúban formált kommunikációs intézményei nem értették meg, mennyire más feladat elé állítja őket az iszlám világ.

„A hidegháborúval szöges ellentétben az Egyesült Államok ma nem próbál feltartóztatni egy fenyegető birodalmat, hanem arra törekszik, hogy az iszlám civilizáción belül széles körben elfogadtassa a nyugati modernitás értékrendjét. Ez a terrorizmus elleni háború rejtett célja" - áll a jelentésben.

A tanulmány szerint azonban „A muzulmánok nem éreznek túláradó sóvárgást az iránt, hogy Amerika felszabadítsa őket, kivéve talán az olyan, szemükben hitehagyott zsarnoki rezsimek alól, amelyeket az Egyesült Államok határozottan támogat és védelmez. Nem tartják többnek önigazoló képmutatásnál, amikor Amerika arról szónokol, hogy demokráciát hoz a muzulmán társadalmaknak" - olvasható az eszmék globális harcában átfogó stratégiát javasló jelentésben, amely szerint az amerikai politikai propaganda válságban van, mert nem tudja népszerűsíteni magát a muzulmán világban és alapvető baj van a szavahihetőségével.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.