2004. november. 16. 08:09 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Condoleezza Rice lesz az új amerikai külügyminiszter

George Bush amerikai elnök kedden bejelentette, hogy második elnöki periódusa alatt kipróbált bizalmasa, Condoleezza Rice eddigi nemzetbiztonsági főtanácsadó lesz a külügyminisztere.

"Az elmúlt négy év alatt a tanácsaira támaszkodtam, hasznát vettem nagy tapasztalatainak, és értékeltem megbízható, szilárd ítélőképességét. Örömömre szolgál, hogy beleegyezett a belépésre a kormányomba" - mondta Bush egy rövid ceremónián a Fehér Házban. Közölte azt is, hogy Rice helyére annak eddigi helyettesét, Stephen Hadleyt nevezi ki nemzetbiztonsági főtanácsadónak.



Colin Powell egy-két hónapig még hivatalban marad és intézi az amerikai külpolitika ügyeit, amíg Condoleezza Rice kinevezését a szenátus megerősíti.



Rice vasárnap töltötte be az 50. életévét, amelyet szombat este a brit nagykövetségen rendezett meglepetéspartin ünnepeltek meg. A születésnapi ünnepségen jelen volt George és Laura Bush is. Rice gyakori vendég a texasi birtokon, és a karácsonyt is az elnök családjával ünnepelte.



Condoleezza Rice az alabamai Birmingham városában született fekete középosztálybeli családban. A Denveri Egyetemen koncertzongoristának készült, majd átváltott a nemzetközi politikára. A Stanford Egyetemen dolgozott, amelynek végül a dékánja lett. Az oroszul folyékonyan beszélő Rice Szovjetunió-szakértőként került a nemzetbiztonsági tanácshoz, először 1989-1993 között, idősebb George Bush elnöksége idején.



A két hete újraválasztott Bush elnök 15 tagú kormányából eddig hatan mondtak le: Don Evans kereskedelmi miniszter, John Ashcroft igazságügyi miniszter, Spencer Abraham energiaügyi-, Ann Veneman mezőgazdasági, Rod Paige oktatási miniszter és Colin Powell külügyminiszter. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.