2004. október. 07. 08:43 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Megfejtették a szarvasmarhák géntérképét

Kutatók megalkották a szarvasmarhák genetikai térképét, s ezzel lehetőség nyílik arra, hogy csökkentsék az állatbetegségek előfordulását, valamint a marhahús- és tejtermékek egészségkárosító hatásait.

A közel egy évvel ezelőtt 53 millió dolláros költségvetéssel beindított nemzetközi kutatási program ezzel elérte célját - jelentette be az amerikai mezőgazdasági minisztérium. A texasi Baylor College szakértői által végzett kutatómunka célkitűzése az volt, hogy dokumentálja a szarvasmarha DNS-ében található valamennyi, mintegy 3 milliárd génpárt. Az első sikeres rendszerezés a herefordi marha génállományát írta össze, de rövidesen még vagy féltucat szarvasmarhafajtára is kiterjesztik a kutatást.



Az első adatsort már feltették egy ingyenes adatbázisba, amelyet a világ minden táján elérhetnek a kutatók.



Az amerikai mezőgazdasági minisztérium reményei szerint a géntérkép segítségével megelőzhetők lesznek bizonyos állatbetegségek, és könnyebbé válik a helyes takarmányok kiválasztása, ez pedig növelni fogja a marhahús- és tejtermékek táplálkozási értékét, minőségét. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.