2004. június. 24. 09:52 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Irán: elengedték a brit túszokat

Elhagyták a Perzsa-öböl közvetlen térségét és Teherán felé indultak a korábban őrizetbe vett brit tengerészek, de londoni közlés szerint nem térhettek vissza egyenesen iraki állomáshelyükre.

Az al-Alám arab nyelvű iráni televízió adott erről hírt a katonák kiszabadulásáról csütörtökön. A brit haditengerészet embereit az iráni hatóságok őrizetbe vettek nemrég az ország területi vizeinek megsértéséért. Négynapi diplomáciai alkudozás után szabadult ki csütörtökön az iráni forradalmi gárdisták őrizetéből az a nyolc brit katona, akiket az Irakot és Iránt elválasztó Satt-el-Arab folyón vettek őrizetbe a hét elején, határsértés címén, de a katonák londoni közlés szerint nem térhettek vissza egyenesen iraki állomáshelyükre.



Jack Straw brit külügyminiszter csütörtök délelőtt Londonban közölte, hogy a hat tengerészgyalogost és a két haditengerészt az irániak átadták brit diplomatáknak. A katonák ezután repülőgépen Teheránba utaztak, miután Irán, amely élesen ellenzi Irak megszállását, ahhoz nem volt hajlandó hozzájárulni, hogy a britek a Satt-el-Arabon keresztül egyenesen visszatérjenek Irakba.



A katonák késő délelőtt meg is érkeztek az iráni fővárosba. Straw csütörtöki nyilatkozatában azt mondta, hogy a nyolc katona "egyelőre" a teheráni brit nagykövetségen nyer elhelyezést, a külügyminiszter azonban nem tett utalást arra, hogy onnan mikor távozhatnak.



Arra a kérdésre, hogy mi lett a brit tengerészek felszerelésével, köztük fegyverzetükkel és a lefoglalt három naszáddal, Straw azt mondta, hogy ezeket az iráni fél nem szolgáltatta vissza. Szavai szerint "ez igényel még valamelyes további egyeztetést".



A katonák lefogása komoly diplomáciai feszültséget szított Teherán és a vele egyébként hangsúlyozottan jó viszonyra törekvő London között, főleg azután, hogy a briteket több felvétel tanúsága szerint is időnként bekötött szemmel tartották, sőt egy ízben így masíroztatták fel és alá a Satt-el-Arab partján, londoni megítélés szerint nyilván megaláztatás céljával. Jack Straw azonban csütörtökön megköszönte iráni kollégájának, Kamal Harrazinak az ügyben általa kifejtett erőfeszítéseket, jelezve, hogy brit hivatalos részről nem az iráni kormány akciójának tartják az incidenst.



Brit sajtóvélemények szerint a brit katonák elfogásával a keményvonalas irányzat próbált "üzenni" mind a reformista szárnynak, mind az alakuló iraki kormányzatnak, mind Londonnak, egyebek mellett azt, hogy Iránnak meghatározó szerepet kell játszania a térségi politika alakításában a néhány napon belül esedékes iraki hatalomátadás után.(MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.