2003. december. 01. 11:53 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Szlovákia: az Új Szó szerint Dzurinda csúsztatott

A pozsonyi Új Szó hétfői kommentárja szerint Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő úgy akarta megállítani népszerűségének gyors csökkenését, hogy a szlovák diplomácia óriási sikerének nevezte, hogy az unió alkotmánytervezetéből sikerült kiszorítani a kisebbségek kollektív jogainak védelmét rögzítő utalást.

"Diplomáciánk óriási győzelmének" nevezte a szlovák miniszterelnök, hogy a kisebbségek kollektív védelméről szóló magyar indítvány kiesett az Európai Unió alkotmányának tervezetéből. Mikulás Dzurinda a szlovák közszolgálati rádióban úgy vélekedett: jóllehet, a kérdésben a nápolyi kormányközi értekezlet külügyminiszteri konklávéján kompromisszumos megállapodás született, a szlovák siker ezzel együtt is egyértelmű, mert a végső megoldás szerint a nemzeti (a szlovák szóhasználatban csakis "nemzetiségi") kisebbség "kollektív jogainak nincs esélye az uniós alkotmányban." Dzurinda úgy látja: ha a nemzeti kisebbségek kollektív jogairól az unió alaptörvényében említés történik, az több európai országban mindenképpen a kisebbségek autonómia-törekvései előtt nyitott volna utat.



"Ragyogott szombat este a kormányfő, miközben arról gagyogott a pozsonyi közszolgálati rádióban, hogy a szlovák diplomácia óriási sikert aratott a nápolyi külügyminiszteri értekezleten" - fogalmaz kommentárjában Szilvássy József, aki szerint Dzurinda nyilván úgy vélte: végre jó pontot szerez a személyét és vadkapitalista politikáját bíráló szlovák polgárok milliói előtt, ha „diadalittasan az éterbe kürtöli, miként tették taccsra a magyar kezdeményezést”. A cikk írója szerint ugyan valószínűleg az "Eduard Kukan külügyminiszter vezényelte szlovák ármánykodás is nyomott valamicskét a latban, de a végső nemet azok a nyugati országok mondták ki, amelyeknek majdnem teljes mértékben sikerült asszimilálniuk az ott élő kisebbségeket". (MTI)
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.