2003. október. 14. 17:50 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Oroszország kérni fogja Traub kiadatását

Oroszország kérni fogja Magyarországtól Avraham Traub izraeli gyémántkereskedő, az izraeli gyémánttőzsde elnökhelyettese kiadatását. Traubot az orosz főügyészség kérése alapján vették vasárnap őrizetbe Budapesten; az a vád ellene, hogy törvényellenesen szállított ki Oroszországból nyersgyémántokat.

Tyimur Lahonyin, az Interpol orosz nemzeti irodájának vezetője közölte, ragaszkodni fognak ahhoz, hogy Traubot átadják az orosz hatóságoknak, mivel Oroszország területén követett el bűncselekményeket. A gyémántkereskedő ellen büntetőeljárás indult; illegális drágakő-kereskedelemhez kapcsolódó csempészéssel és csalással vádolják - mondta.
Vlagyimir Putyin elnök tavaly decemberben rendeleti úton némileg liberalizálta az 1997-ben Borisz Jelcin által szigorított gyémántkiviteli szabályokat: az orosz gyémántcsiszoló vállalatok jogot nyertek arra, hogy a gyémánt 15 százalékát önállóan értékesíthessék.
Az Izvesztyija című orosz napilap szerint azonban az ügy hátterében akár az is állhat, hogy a rendkívül zárt izraeli gyémánttőzsde a korábban Ukrajnában élő, majd később izraeli gyémántfeldolgozó céget alapító, de a gyémántüzletben még csak első generációs Traubban vetélytársat lát, s így akar tőle megszabadulni. A Nyezaviszimaja Gazeta arra hívta fel a figyelmet, hogy az antwerpeni után a világ legnagyobb és legbefolyásosabb gyémánttőzsdéje, az izraeli - miután a világpiacon csökkent a legnagyobb kitermelő, a dél-afrikai De Beers konszern részesedése - új nyersanyagszállítókat keres. Az izraeli gyémántüzlet vezetői Kanada, Dél-Afrika és Dél-Amerika mellett Oroszországot is a potenciális partnerek közé sorolják. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.