2003. augusztus. 08. 12:00 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Nagy-Britannia: országos közalkalmazotti sztrájk fenyeget

Példátlan méretű sztrájkot helyeztek kilátásba a közalkalmazottakat tömörítő szakszervezetek Nagy-Britanniában, miután álláspontjuk szerint a pénzügyminisztérium nem hajlandó eleget tenni bérköveteléseiknek.

Ha a fenyegetéseket valóra váltják, összesen több mint 110 ezer ember szüntetheti be a munkát, súlyos fennakadásokat okozva a kormányhoz kapcsolódó szolgáltatások tevékenységében is - derül ki pénteki sajtójelentésekből. Egyelőre 24 órás akcióról van szó, amelyre legkorábban ősszel kerülhet sor. A szakszervezetek leginkább azt kifogásolják, hogy Gordon Brown pénzügyminiszter állítólag korlátozni kívánja a béremeléseket a szektorban. A minisztérium illetékesei tagadják, hogy ilyesmiről szó lenne, de azt elismerték, hogy törekszenek a bértömeg nagyarányú növekedésének elkerülésére, mert nem szeretnék, ha az ágazat hatékonyságának jobbítására szánt pénzt kizárólag a fizetések emelésére fordítanák.
A szakszervezetek úgy vélik, az országos és tömeges akcióval hatékony figyelmeztetést tudnak intézni a kormányhoz. Ilyen jellegű tiltakozásra utoljára a nyolcvanas években volt példa Nagy-Britanniában, amikor az országot a pénzügyekben is vasszigorú Margaret Thatcher miniszterelnök asszony irányította. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.