2003. április. 22. 17:55 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az USA nem akar ENSZ-fegyverzetellenőröket Irakba

A Fehér Ház elutasította az ENSZ fegyverzetellenőreinek visszatérését Irakba, mert az Egyesült Államok és koalíciós szövetségesei vállalják a tömegpusztító fegyverek leszerelésének feladatát - jelentette be Ari Fleischer szóvivő. Hans Blix, a világszervezet fegyverzetellenőreinek vezetője szerint ugyanakkor az ellenőrök készen állnak a visszatérésre.

A Fehér Ház elutasító állásfoglalása újabb összecsapás lehetőségét vetíti előre a Biztonsági Tanácsban, amelynek döntenie kell az Irak elleni szankciók feloldásának a kérdéséről is. Az ENSZ BT számos tagja szorgalmazza, hogy az ENSZ fegyverzetellenőrei (UNMOVIC) fejezzék be a háborúval félbeszakadt tevékenységüket. Oroszország szerint az UNMOVIC-nak igazolnia kell a tömegpusztító fegyverek leszerelését ahhoz, hogy feloldhassák az Irak elleni szankciókat. Washington szerint a szankciók az iraki rezsim bukásával szükségtelenné váltak, s már csak az iraki népet sújtják.
Hans Blix, az ENSZ fegyverzetellenőreinek (UNMOVIC) a vezetője szerint szükség van az általa vezetett szakértőkre, mivel objektivitásuk és függetlenségük miatt hitelük van a világ szemében. Az ENSZ Felügyeleti, Vizsgálati és Ellenőrzési Bizottságának vezetője kedden közölte a Biztonsági Tanáccsal, hogy a fegyverzetellenőrök készek visszatérni Irakba. Blixnek ez az első jelentése a háború március 20-i kitörése óta. Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerint a világszervezet fegyverzetellenőreinek a megbízatása annak ellenére változatlanul érvényes, hogy a háború előtt kivonták őket a közép-keleti országból, és nekik kell igazolniuk, hogy Irakban leszerelték a tömegpusztító fegyvereket.
A Biztonsági Tanács legtöbb tagja szerint az UNMOVIC-nak folytatnia kell munkáját Irakban. Szergej Lavrov orosz ENSZ-nagykövet szerint csak az UNMOVIC szakértői ellenőrizhetik, hogy Irakban vannak-e tömegpusztító fegyverek. Cáfolta, hogy Oroszország ellenezné az Irak elleni ENSZ-szankciók Washingtonban sürgetett feloldását, ám "ez a döntés nem lehet automatikus, ahhoz teljesíteni kell a Biztonsági Tanács határozataiban előírt feltételeket" - hangsúlyozta.(MTI)
Hirdetés