Elfogadták a franciákat dühítő nyugdíjreformot
Elfogadta a francia szenátus a tüntetéseket, zavargásokat okozó nyugdíjtörvény-javaslatot péntek este - adta hírül a France24.com angol nyelvű változata.
A reform egyéb változások mellett 60-ról 62 évre emeli a nyugdíjkorhatárt. A vitatott javaslat miatt tömegek vonultak az utcára Franciaországban, a tüntetések néhol zavargásokká fajulta.
A felsőház - ahol a nemzetgyűléssel ellentétben a kormánypártnak nincs abszolút többsége - 177 igen szavazattal 153 nem ellenében hagyta jóvá a nyugdíjcsomagot. A nemzetgyűlés már korábban rábólintott a tervezetre, amelynek része a közszférában dolgozók járulékának és a magas jövedelmek adójának egyszázalékos növelése is.
A jobbközép kormánypárt mellett a centrista szenátorok is megszavazták a tervezetet, a baloldali ellenzék viszont nem támogatta. A két ház vegyes bizottsága várhatóan hétfőn dönt a törvény végleges szövegéről, amelyet jövő hét közepén hagyhat jóvá a parlament.
Mint arról beszámoltunk, milliók vonultak az utcára a tervezet miatt Franciaországban, hat hét alatt hat országos tiltakozónapot tartottak a szakszervezetek. A sztrájkoló munkások miatt az ország mind a 12 olajfinomítójában áll a termelés a hétvége óta, s keddre a 12 500 benzinkút közül már 2 500-ban egyáltalán nem lehetett üzemanyagot kapni. Sztrájkoltak a vasutasok, a repülőtéri dolgozók és a közalkalmazottak is.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.