2006. március. 13. 11:57 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 13. 12:00 EU

Környezetre káros EU-tervek?

Az EU tönkreteszi Kelet-Európa környezetét azzal, hogy eurómilliárdokkal támogat egy sor ellentmondásos infrastruktúra-projektet, például szemétégetők, védőgátak, autópályák építését - figyelmeztetnek civilszervezetek.

Egy, az emberi egészségre és a környezetre veszélyt jelentő szemétégető, amit Bulgáriában, az amúgy is erősen szennyezett Sztara Zagora térségben terveznek felépíteni, egyike annak a 22 tervnek, amit a civilek környezeti vagy szociális szempontból károsnak ítélnek.

Magyarországon négy projektet tartanak veszélyesnek a civilek: az M0-as körgyűrű építésének folytatását, az M3-as Nyíregyháza és Vásárosnamény közötti szakaszának építését, a Várpalota térségébe tervezett szemétégetőt, és a Duna-Tisza csatorna munkálatait a Csongrád-gátnál.

A Bankwatch és a Friends of the Earth szervezetek térképeket jelentettek meg, feltüntetve azokat az ellentmondásosnak tartott beruházásokat, amelyek többsége még csak terv formájában létezik, ezért a környezetvédők szerint a végrehajtást talán még meg lehet akadályozni.

Az EU 157 milliárd euróval támogatja a kelet-európai infrastruktúra-terveket megvalósítását a Strukturális és Kohéziós Alap keretén belül. A terv bírálói szerint összesen 6 milliárd euró olyan, kifejezetten káros befektetésekre jut, amelyek az EU saját céljaival is ütköznek.

A civilek szerint az EU-alapoknak a szegényebb térségeket kell támogatnia, de a környezetvédelmi szempontokat nem lenne szabad elhanyagolni.

A Bankwatch szervezet nem támogatja a védett területeken áthaladó utak és autópályák megépítését, s azt sem, hogy a szemétégetőket építsenek újrahasznosító termékek gyártása helyett. Ugyancsak ellenzik olyan védőgátak építését, amelyek veszélyeztetik a térség kulturális és környezeti örökségét.

euractiv.hu

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.