2010. október. 22. 18:38 Utolsó frissítés: 2010. október. 22. 18:39 Egészség

138 halottja van a haiti kolerajárványnak

Ez a legsúlyosabb közegészségügyi válság a karibi országban a januári földrengés óta. Próbálják megakadályozni, hogy a baktérium elterjedjen a zsúfolt menekülttáborokban.

René Préval haiti elnök pénteken megerősítette, hogy országában kolerajárvány pusztít, amelyben már 138 ember vesztette életét; a port-au-prince-i kormány intézkedéseket tesz a járvány megfékezésére.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint egy évszázada ez az első kolerajárvány a Karib-tengeri országban. Egyben ez a legsúlyosabb közegészségügyi válság Haitiban a fővárost és környékét sújtó január 12-i földrengés óta.

Préval egészségügyi tisztségviselőkkel folytatott megbeszélését követően megerősítette, hogy kolerajárványról van szó, s kormánya igyekszik megbizonyosodni afelől, hogy a lakosság megteszi a fertőzés terjedésének megakadályozásához szükséges óvintézkedéseket.

A járvány az északi Artibonite tartomány egyik körzetében és a keleti országrészben lévő Mirbalais településen ütötte fel a fejét a hétvégén; a hatóságok csütörtök este már több mint másfélezer fertőzésről számoltak be, a helyi kórházakat elözönlötték az akut hasmenéstől szenvedő betegek.

Az érintett körzetek lakosságát a személyi higiéniás előírások fokozottabb betartására szólították fel, s szerdán megkezdődtek a vizsgálatok a gyors lefolyású (24-48 óra, de egyes esetekben a gyors kiszáradás miatt néhány óra alatt a fertőzött halálához vezető) kór pontos meghatározására. Az első eredmények szerint a kolera egyik fajtája okozta a megbetegedéseket.

A földrengés óta a karibi országban dolgozó segélymunkások mindenképpen szeretnék elejét venni annak, hogy a kolerajárvány átterjedjen a főváros környéki zsúfolt menekülttáborokba, amelyekben a januári földrengésben hajléktalanná vált 1,5 millió embert helyeztek el.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.