Bugár Béla: Orbán kijelentései ártanak a magyar-szlovák kapcsolatoknak
A magyar kormányfő kijelentéseit mindig akkorra időzíti, amikor a szlovákiai parlament magyarokat is érintő ügyeket tárgyal, állítja Bugár Béla, a Híd, mgyar-szlovák párt elnöke. Ilyenkor a szlovákiai sajtóban felerősödnek a magyarellenes támadások. Ennek ellenére a Híd készen áll a partneri együttműködésre, - fejtegette a pártelnök a hvg.hu-nak adott interjúban.
hvg.hu: A pozsonyi Medián közvéleménykutató intézet szerint a múlt hónapban tovább csökkent a Híd magyar-szlovák pártnak, ugyanígy a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) a népszerűsége a szlovákiai választók körében. Mi lehet ennek az oka?
Bugár Béla: Egy héttel azelőtt egy másik közvéleménykutató intézet szerint (Focus) viszont nőtt a népszerűségünk.
Egyébként a Median telefonos felméréseket készít egy olyan mintán, amely nem követi a lakosság összetételét. Éppen a kisebbségi nyelvhasználati törvény vitája alatt végezték az említett felmérést, egy eléggé felfokozott légkörben. Megítélésünk szerint ez okozta mindkét párt támogatottságának csökkenését.
hvg.hu: Önnek úgy tűnik – nyilatkozta nemrég – hogy Orbán Viktor számos esetben megpróbálja befolyásolni a szlovák törvényhozó testület vitáját, bizonyos lépéseivel pedig csak bonyolítja a Híd helyzetét. Nem csupán belemagyaráz bizonyos dolgokat a magyar kormányfő megnyilvánulásaiba?
B.B.: Nem hiszem. Sokszor úgy érzem, hogy Orbán Viktor kijelentései éppen akkor kerülnek nyilvánosságra, amikor az itteni magyarokat érintő kérdésekről tárgyalunk. Így volt ez tavaly, a parlamenti választási kampány idején, majd a nyelvtörvény vitája során, legutóbb pedig a kissebségi nyelvhasználati törvény megvitatásakor. Ha ez csak a Híd helyzetét bonyolítaná, nem lenne gond. De árt az itteni magyaroknak is. Egy-egy kijelentés után intenzív kirohanásoktól hangos a szlovákiai sajtó és szerintem az itteni magyarok közül sokan jogosan érzik úgy, rajtuk csattan az ostor. A szlovák közvélemény logikája szerint ugyanis minden magyar megnyilvánulásért az itteni magyarok a felelősek.
hvg.hu: Mégis, mire alapozza azt a véleményét, miszerint Orbán Viktor érdekei által vezérelve fogadtatta el a kettős állampolgársági törvényt röviddel a szlovákiai választások előtt, és nem törődött azzal, hogy ez nem tesz jót a határon túli magyaroknak?
B.B.: Ami az időzítést illeti, ez a Fidesz marketingfogása volt. Lehet, hogy belpolitikailag bejött, de Szlovákiában nem volt foganatja. Úgy érzem, ez sokkal fontosabb téma annál, mintsem hogy egy kampány része legyen.
hvg.hu: Ezzel együtt, a kettős állampolgárságot, a határon túliak szavazati jogát ön támogatja?
B.B.: A kettős állampolgárság nemzetközileg elfogadott módja az állampolgárok érzelmi, vagy valós támogatásának kifejezésére. Ehhez nem fér kétség. Ezért így is kell hozzá viszonyulni. Magabiztosan, de korrektül. Abban a légkörben viszont, ami Magyarország és Szlovákia viszonyát jellemzi, nem biztos, hogy a tárgyalás és egyeztetés nélküli ide-oda üzengetés a továbblépés leghatékonyabb módja. Ezt nem tartom elfogadhatónak. Ami a határon túliak szavazati jogát illeti, nem tartanám szerencsésnek, hogy az itteni állampolgárok egy intenzív magyarországi választási kampány részesei legyenek. Nekik éppen elegendő a szlovákiai választási kampány.
hvg.hu: Mi a helyzet a kisebbségi nyelvhasználati törvénnyel?
B.B.: Egy komoly egyeztetési sorozatot tudunk magunk mögött. Minden egyes koalíciós partnerrel, képviselőkkel, képviselői csoportokkal tárgyaltunk, magyaráztuk a törvény fontosságát. Ugyanúgy fontos ez az itteni kisebbségeknek, mint Szlovákiának. A törvényjavaslatot a parlament májusi ülésén tárgyaljuk második olvasatban. Szükség lesz még egyeztetésekre, de optimista vagyok és bízom abban, hogy a törvénymódosítási javaslatot elfogadjuk.
hvg.hu: Mit tartalmaz a törvényjavaslat?
B.B.: A nyelvhasználati törvény eddigi módosítását használtuk kiindulópontként. Ennek keretében sikerült enyhíteni a Fico-kormány által bevezetett korlátozásokat, törölni bizonyos paragrafusokat, amelyek az államnyelv dominanciáját, tegyük hozzá, indokolatlan dominanciáját voltak hivatottak bebiztosítani. Szeretnénk a kisebbségi nyelvek hivatalos használatához szükséges nemzetiségi arányt 20 százalékról 15 százalékra levinni.. Egyúttal lehetővé tenni a kisebbségi nyelvhasználatot hivatalos kapcsolatokban, olyan esetekben, amelyek most tiltják ugyanezt.
hvg.hu: Lehet még normalizálni a Híd és a magyar kormány viszonyát?
B.B.: A Fidesz a Híd megalakulása óta többször is megfogalmazott fenntartásokat pártunkkal szemben. [Csáky Pál azzal vádolta a Híd pártot, hogy „szlovák nemzeti érdek mellett szlovákiai magyar gazdasági lobbiérdekek vannak a hátterében, és teljesen egyértelmű a magyarországi szabaddemokrata-liberális befolyás is.” Nyilatkozata megtalálható a Fidesz honlapján. A szerk.] Akkor sem történt változás, amikor az itteni magyarok úgy döntöttek, hogy a Híd párt értékei, politizálása közelebb áll hozzájuk, mint a Magyar Koalíció Párté (MKP). Ennek köszönhetően bejutottunk a parlamentbe, mint az egyedüli olyan párt, amely képviseli a magyarok és a többi szlovákiai kisebbség érdekeit. A Fidesz eddigi megkeresései mind csak informálisak voltak. Nincs hivatalos kapcsolat a kért párt között, tehát a magyar kormány és a Híd között sincs. Szeretném leszögezni, mi készen állunk a partneri együttműködésre, de a Fidesz részéről, legalábbis eddig, nem volt rá igény. Ezt nem teljesen értjük, de tudomásul vesszük.