Új Szó: Bugáréknak a nyelvtörvény kényelmetlen kérdés
A szlovák államnyelvtörvény nem eurokonform módosításának elfogadása valós társadalmi párbeszéd nélkül megmutatta, hogy a Híd magyar-szlovák polgári párt számára a nyelvtörvény "egy sokadrendű, kényelmetlen kérdés" - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap kedden.
A Híd nyelve című jegyzetében a lap rámutat, Bugár Bélának, a Híd elnökének és a párt vezető politikusainak nyilatkozatait visszanézve sokszor meglepetések érhetik az olvasót: nincs ez másként a nyelvtörvény ügyében sem."A kérdésben a párt négyszer változtatta meg az álláspontját, bízva abban, hogy a korábbi nyilatkozatok feledésbe merülnek" - hívja fel a figyelmet a szerző. Tokár Géza szerint a júniusi választások előtt a Híd álláspontja világos volt. Bugár többször hangsúlyozta a sajtóban, hogy pártja a törvénnyel járó büntetések eltörlését szorgalmazza. A választások után a párt mégis azon kapta magát, hogy kicsúszott a kezéből az irányítás, Daniel Krajcer, az SaS kulturális minisztere pedig konkrét – és kisebbségi szempontból elfogadhatatlan – elképzeléseket szorgalmazott a törvény ügyében. A kormánykoalíció egyeztetései viszonylag gyorsan eredményeket hoztak, megszületett egy olyan tervezet, amely komoly formai hiányosságokat tartalmazott.
"S mit mondott erre a Híd? Bugár Béla szerint a lehető legtöbbet érték el, a büntetések léte bizonyos esetekben pedig érthető és védhető, egyébként is mindent ki lehet javítani a második olvasat elfogadása előtt" - írja a szerző.
Szerinte az újabb váratlan fordulatot az Európa Tanács mellett működő, független nemzetközi szakértőkből álló Velencei Bizottság szakvéleményének nyilvánosságra hozatala jelentette, amikor kiderült, Európa nyugati felén másként értelmezik a tolerancia fogalmát, mint a "lehető legtöbbet" elérő kormánypárt. A Híd hivatalos üzenete ismét változott, Bugár hangsúlyozta, decemberre helyrehozzák a hibákat.
"December van, a törvényt elfogadták, az eredményt mindenki láthatja. A problémás pontok nem változtak, a Híd vezető politikusa pedig megismétli pár hónapja egyszer már elhangzott érveit: a törvény a lehetőségekhez képest jó, a büntetések védhetők, aggodalomra semmi ok" - fejti ki Tokár.
A Híd előszeretettel hangoztatott érve, hogy a nyelvtörvény módosítására nincs meg a "politikai akarat". Mert hiszen mit is kellene tenniük: fenyegetőzni, zsarolni, veszélyeztetni a koalíció egységét? Napok, sőt, órák kérdése volt, hogy kiderüljön, a pártban bizonyos esetekben mégiscsak megvan az a bizonyos politikai akarat – miután az SDKU-s Zoltán Horváth meggyanúsította Jakab Elemért azzal, hogy a főügyészválasztáskor együttműködött a Smerrel, Bugár azonnal meglebegtette a koalícióból való kilépést (később ezt átértelmezte), az érintett pedig bírósági eljárást helyezett kilátásba Horváth ellen.
"Hiába, más téma, más hozzáállás, más hangnem" - zárja jegyzetét az Új Szó.