2011. január. 18. 07:05 Fürjes Judit Utolsó frissítés: 2011. január. 18. 11:31 Vélemény

Szanyi Tibor: „Az MSZP nem lesz lóvá tett kibic”

A félreértéseket elkerülendő, az MSZP nem vesz részt az alkotmányozási folyamatban, nyilatkozta Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja a hvg.hu-nak.

hvg.hu: Bárándy Gergely szocialista képviselő az MTI híradása szerint jelezte, az MSZP-frakció a korábbi állásponttal szemben mégis részt vesz az új alkotmány országgyűlési vitájában, mert így tudja álláspontját a legjobban megismertetni a közvéleménnyel, és majd módot fog találni, hogy ellenjavaslatát előterjessze a Parlamentben. Gyurcsány ezután platformja nevében nemtetszését fejtette ki, mire Bárándy gyorsan visszakozott.

Szanyi Tibor: Ez egy szerencsétlen bénázás, amiben a média meghurcolta Bárándy Gergelyt. Szerintem itt egyesek nem a korrektségre, hanem a vesszőfuttatásra vitték ki a „játékot".

Szanyi Tibor
mszp.hu

Az pedig tragikomikus, hogy bizonyos kavarógépek Gyurcsány platformját húzzák elő igazságosztónak, miközben az MSZP elnöksége többszörösen, és elvi éllel szögezte le: nem veszünk részt egy olyan politikai hulladék előállításában, amit azonnal eltakarítunk, amint módunk lesz rá. Ha egyáltalán megszületik ez a szörny. A szocialista párt egy fenntartható alkotmányban érdekelt, ezért dolgozik.

hvg.hu: Nem valószínű, hogy erre egyhamar módjuk lenne. Az MSZP akkor részt vesz vagy nem az alkotmányozási folyamatban?

Sz.T.: Nem. Ebben a cirkuszban nem. Egyáltalán, miben is kellene részt vennünk? Egy pártállami diktatúra tobzódásában? Minden valamirevaló baloldali ember, minden demokratikus érzelmű magyar ember egyértelműen és joggal elzárkózik ettől. Szó sem lehet róla! Az MSZP nem lesz cinkostárs, avagy lóvá tett kibic egy felelőtlen hazárdjátékban. A választók semmiféle „alkotmányozó nemzetgyűlést" nem választottak, hanem pártokat emeltek kormányzásra és ellenzékbe. Ha most a Fidesz úgy érzi, hogy fülkeforradalmi alkotmányozásra kapott felhatalmazást, amiben biodíszletek a magyar polgárok, akkor egyúttal megváltotta a jegyét a történelem süllyesztőjébe. Hajrá.

hvg.hu: Nem tudom, ki váltott jegyet a történelem süllyesztőjébe nyolcévi kormányzás után. Önök szerint a magyar uniós elnökség időszakában miért nem kell foglalkozni az alkotmánnyal, illetve mit értenek azon, hogy "ehelyett inkább arra kell összpontosítani, hogy a lehető legjobb kép alakuljon ki Magyarországról"? Időrabló tényező az alkotmányozás, vagy mi a gond vele?

Sz.T.: Az európai elnökségnek elvileg azt kellene jelentenie, hogy arra a fél évre az adott ország vezető erői felfüggesztik a belpolitikát, s Európa asztalára tesznek le valami maradandót. Mármint pozitív dolgot. Ha ezenközben "mellesleg" gyökeresen átalakítják önmagukat, az kábé annyi, mintha a nászúton valamelyik fél "mellesleg" hazamenne a haverjaival bulizni. Finoman szólva is modortalanság, udvariatlanság. Arról nem is beszélve, hogy sunyi számítás az, ha a kormány azt gondolja, a szélesebb európai közösségben nem veszik ezt észre. Nemcsak az ördög, de Európa sem alszik. Ez jól megmutatkozik a magyar médiatörvények elementáris nemzetközi elutasításában.

hvg.hu: Az MSZP szerint a jelenlegi alkotmány minden alapvető jogot garantál, ellenben a Fidesz által tervezett jogszabály "nem mindenki alkotmánya". Konkrétan mire gondolnak?

Sz.T.: Arra, hogy a magyar alkotmány nem lehet kevesebb, mint az európai alapegyezmények tartalma. A csatlakozásunk előtt épp ezért módosítottuk, igazítottuk az alkotmányunkat az európai nívóhoz. Ha a Fidesz ez alá a szint alá gondolja szorítani a magyar jogrendet, akkor először léptesse ki az országot az Unióból. Sok sikert hozzá, de nem fog menni. A Fidesz pillanatnyi kétharmados parlamenti többsége nem azonos a társadalmi többséggel. A 8,5 millió magyar szavazópolgárból 2,7 millió szavazott a Fideszre, azaz 5,8 millió meg nem. Magyarázhat a Fidesz bármit, nincs valódi legitimitása az ország gyökeres átalakításához. Bárminő alkotmányt igenis népszavazásra kellene bocsátani, amitől persze a kormány úgy retteg, mint Belzebub a tömjénfüsttől. Joggal. Ez a mostani hatalmi klikk semmitől sem fél jobban, mint a valóságtól.

hvg.hu: Azért megjegyezném, ha már hatalmi elitről van szó, hogy talán „a Ferit” még idejében le kellett volna váltani, akkor most nem főne a fejük a Fidesz kétharmada miatt.  Egyébként miért tartják a készülő alkotmányt "túlságosan kereszténynek"? Végül is ebben az országban 6 millió, magát hívő kereszténynek tartó ember él, akár gyakorlók, akár nem.

Sz.T.: Megszámolta? Ám ez mindegy is. Alkotmányos, de főként demokratikus értelemben teljesen közömbös, hogy vallási hovatartozását tekintve milyen egy ország népességének összetétele. A polgári forradalmak sok más mellett arról szóltak, hogy a vallást és az államot élesen külön kell választani. Ha valaki ezt a kettőt ismét egybe akarja tolni, az a sötét középkorral nosztalgiázik.

hvg.hu: Isten neve nyolc európai alkotmány preambulumában szerepel, köztük az ír, a görög és a német alkotmányban. Az utóbbiban úgy, hogy "tudatában vagyunk Isten előtti felelősségünknek". Ettől még nem nosztalgiáznak a középkorral. A preambulum néhány kitétele mellett mi lehet még az MSZP szempontjából rázós az új Alkotmányban?

Sz.T.: Az MSZP szempontja önmagában kevés lenne. Itt egyetemes értékekről van szó. Amit most a Fidesz a népre akar erőltetni, annak nem csupán a részleteivel, hanem az egészével van baj. A Fidesz ámokfutását akár Frankenstein-szindrómaként is jellemezhetjük, hiszen intézkedéseinek minden részletéhez társítható valamilyen jól megmagyarázott, máshol is létező tény vagy összefüggés, csak éppen az egész szörnyű és ijesztő. Valóban, születnek emberek hat ujjal, két fejjel, sőt, igazi kezek és lábak nélkül, valamint farkastorokkal és nyílt gerinccel, továbbá elmecsökevényesen is. De ugye nem ez a kompozíció az ideális homo sapiens hungaricus? Egyébként egy alkotmányban semmi ne legyen rázós! A modern élet munkáról, fiatalokról, nőkről, férfiakról, idősekről, természetről és ezek fenntartható egyensúlyáról szól. Aki naftalinszagú szellemeket akar az életmódunkba beletolni, annak a maga által is jól elképzelt pokolban van a helye.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.