Vélemény Zentai Péter 2010. december. 07. 08:49

Halló, Katar! Mit csinálnak, ha Izrael kijut a focivébére?

A 2022-re tervezett focivébé szervezőbizottságának irányítója, a vállalatigazgatóként is jeleskedő, mindössze huszonkilenc éves Hassan Al-Thawadi telefoninterjúnkban magabiztosan utasítja el a nemtelen összefonódásokról szóló híreket. Határozottan állítja, hogy a katari világbajnokság örömünnep lesz.

 

Zentai Péter: Olvasom, hogy az iráni elnök rábólintott Diego Maradona kinevezésére. Ezek után nincs kétségem, hogy az argentin sztár lesz Irán válogatottjának szakvezetője.

Ezt csak azért hozom szóba, mert Maradona várható szerződtetése mutatja, hogy az Arab-öböl túlsó oldalán mindent elkövetnek, hogy ellopják maguktól a showt. 

Hassan Al-Thawadi: Ez is mutatja, micsoda sportambíciókkal telített a mi térségünk. Nagyszerű dolgok vannak a levegőben, szerintem Maradona megjelenése a Közel-Keleten csak erősítheti a térség minden országának tekintélyét a futballban.

Z. P.: Szeretnék gratulálni teljesítményéhez, hallom, hogy kitűnő eladói, rábeszélő képességének is köszönhető, hogy hazája lesz a 2022-es vébé házigazdája. Kérem, győzze meg olvasóinkat is, miért alkalmasabb a rendezésre Katar, mint Nagy-Britannia vagy az Egyesült Államok. Tényleg alkalmas erre egy olyan ország, amelynek néhány százezer lakosa van, ahol májustól szeptember végéig nincs egyetlen nap, amikor napközben 45 foknál hűvösebb lenne? Igaz, éjszakánként 38 fokra is lehűl a levegő.

H. A. T.: Nézze, globalizálódott körülmények között élünk, nincs jelentősége egy ilyen fantasztikus esemény megrendezése szempontjából a vendéglátó ország méreteinek. A térség kulturális, tudományos és mérnöki teljesítménye önmagáért beszél. Az, amit az utóbbi húsz évben produkáltunk, önmagáért beszél, a FIFA döntéshozói nyilván e páratlan referenciát méltányolták.

Z. P.: De milyen referenciájuk van a sportéletben? Egyetlen nagy tornán sem jutottak még döntőbe, egyetlen világbajnokságon sem jutott Katar csapata a legjobb tizenhat vagy legjobb huszonnégy közé.  

H. A. T.: Ne haragudjon, de ez nem igaz. Kétszer nyertük meg az elmúlt másfél évtizedben  az Öböl-menti országok kupáját, az Ázsia Kupa legjobbjai közé pedig rendszeresen bekerülünk. Egyébként pedig, anélkül, hogy bármely ország futballját bántanám, biztos vagyok, hogy ilyen kérdések fel sem merülnének önben, ha történetesen Kínában rendeznének 12 év múlva világbajnokságot. Holott Kína sem remekelt eddig a futballban. Viszont nyilvánvaló, hogy – az olimpiai játékok is mutatták – képes lenne nagyszerű futballvébét rendezni. Higgye el, az arab világban százszor népszerűbb a labdarúgás, mint Kínában, az arab szurkolók a legfanatikusabb sportszeretők közé tartoznak.

Z. P.: De hát Kína nem is indult, önök viszont igen és nagy meglepetésre, sőt, sokak megrökönyödésére nyertek. Ugyancsak most olvasom egy amerikai hírportálon, hogy – idézem önnek – egy katari sportvezető javasolta, fizessenek pénzt egy argentin FIFA-tagnak. De hát nyilván ön is hallja, olvassa a megvesztegetési vádakat, amelyek általában érik a FIFA-t.

H. A. T.: Persze. Ámde a lelkiismeretünk abszolút tiszta. Nem értik a lényeget, nem értik Katart azok, akik feltételezik, hogy Katar rászorulhat egy ilyen esemény megvásárlására. Miért is vesztegetnénk meg bárkit is, hiszen Katar nyitottsága, jó viszonya az egész világgal közismert. Ez a Föld egyik legfiatalabb országa abban az értelemben is, hogy 2022 körül itt él majd arányait tekintve a legtöbb tízen- és huszonéves. E tényezőt is számításba vehette a FIFA, hiszen gondolkodni és gondoskodni köteles a jövő ifjúságának futballra nevelésében is. Állítom, hogy nincs a sportnál, különösen a futballnál nagyobb nemzet- és jövőépítési potenciállal bíró lehetőség. A futballba fektetett minden dollár megtérül kulturálisan, politikailag, növeli egy nép szellemi, lelki erejét és jót tesz a gazdaságnak, munkahelyeket teremt.

Z. P.: Ugyanezt hallani Budapesten is. Olyan, mintha összebeszéltek volna….

H. A. T.: Miért? Ez minden épeszű gondolkodó számára világos. De, folytatom, mert nagyon nem helyes, hogy egyesek hamisságokat feltételeznek rólunk. A FIFA nyilvánvalóan tisztában van azzal is, hogy nálunk a kimondott szó, a kézfogás garancia. Senkinek sem lehet kétsége afelől, hogy határidő előtt felépítjük az ígért stadionokat, a világ legfantasztikusabb ilyen létesítményeit.

Z. P.: Igaz, hogy e stadionok amolyan erőművekként is funkcionálnak majd?

H. A. T.: Abszolút. Egyrészt a Nap fogja működtetni a belső hűtőrendszert mind a lelátótereken, mind a pályákon, másrészt pedig a tetőszerkezetek valóban naperőcellák hálózatát képezik. Minden egyes tervezett stadion önmagában véve is világra szóló építészeti csoda lesz.

Z. P.: Mi lesz a tervek megvalósításával, ha addig összeomlik az olaj világpiaci ára. Önök mindent a magas olajárakhoz, a hihetetlen olajvagyonukhoz kapcsolnak.

H. A. T.: Tartok tőle,  hogy ezt rosszul tudja. Katar is, ahogy Dubai, Abu-Dhabi és még néhány közeli monarchia évente tízmilliárdokat költ, hogy tudás- és fejlesztésközpontúvá váljék, hogy az energetikában, a gyógyászatban, biotechnológiában, informatikában, logisztikai találmányok hasznosításában elsők legyünk a világon. Tökéletesen felkészültünk a nyersolaj utáni időkre. 

Z. P.: Tudom, hogy nem akar politizálni, de mi történik, ha a 2022-es döntőbe bejut Izrael? Eddig egyetlen izraeli sportolót sem engedtek a területükre.

H. A. T.:  Biztosíthatom önt, hogy Izrael válogatottjának tagjai – ha a csapatuk bejut a döntőbe – ugyanannyira élvezni fogják a vendégszeretetünket, mint bármely más futballisták. Katar válogatottja – ha úgy hozza a sorsolás – ki fog állni az izraeliekkel szemben is. Semmiféle gond nem lesz itt 2022-ben. Csak öröm!

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?