2010. július. 09. 12:09 Pelle János Utolsó frissítés: 2010. július. 09. 12:13 Vélemény

Ha beüt a ménkű – Interjú Bakondi Györggyel

Meglehetősen nagy a szervezetlenség a katasztrófavédelemben, illetve az újjáépítésben, a központi támogatások és segélyek szétosztásában. Az egész terület újjászervezését ígéri Bakondi György, az országos katasztrófavédelem régi-új főigazgatója, akit 2002-ben leváltottak, most pedig ismét kineveztek régi beosztásába.

hvg.hu.: A természeti katasztrófák okozta súlyos károk felvetik, mennyire szervezett nálunk a védelem, mennyire vagyunk képesek előre látni a közelgő katasztrófát?

Bakondi György:  A 2006-os tűzijáték alatt bekövetkezett súlyos tömegszerencsétlenség kis híján megismétlődött három hete, Békés megyében egy lovas rendezvényen., a hirtelen kitört vihar miatt, A 2006. augusztusi és az idén júniusi események egyaránt rávilágítottak arra, hogy meteorológiai riasztást csak nagyon körülményesen képesek értelmezni az intézkedésre hivatott hatóságok.

Bakondi György
dszt.hu

A jelenlegi rendszeren mindenképpen változtatni kell.  Most vizsgálom, hogy a tömegrendezvények megtartásához kell-e engedély, és ha igen, akkor kitől kell kérni, milyen egyeztetésre van szükség, mi a szervezők felelőssége. Jelenleg a meteorológiai szolgálat egy számítógépes rendszeren keresztül ad információt az egyes, kisebb régiókat érintő riasztásról, többek között az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság ügyeletének. Az OKF központja ezt továbbítja a megyei igazgatóságoknak, az meg a helyi védelmi bizottságokhoz, mely az egyes települések önkormányzatán belül működik. Előfordulhat, hogy egy kisebb településen hét végén nincs senki a községházán, és az értesítés nem jut el az érintettekhez. 2006 augusztus 20-án lényegében ugyanez történt Budapesten is, és amikor a kitört az a szörnyű vihar, sem a Duna partján összezsúfolódott emberek, sem pedig a hatóságok nem tudták, mit tegyenek. Az akkori szervezetlenség és felkészületlenség kétségtelenül a Gyurcsány-kormány vezetési hibájára vezethető vissza.

hvg.hu: Az áradó Hernádot sikerült megfékezni, a védekezés még a Bajnai kormány idején kezdődött.    

B.Gy.:   A Borsod megyei árvíz elleni védekezés még az előző kormány alatt kezdődött, az újonnan hivatalba lépő kormány kész helyzetet talált. Június negyedikén kérettek be a Belügyminisztériumba az ügyvédi irodámból, ahol addig dolgoztam, hogy miniszteri biztosként vegyem az árvíz elleni védekezés irányítását. Még azon a napon összeült a kormányzati koordinációs bizottság a Belügyminisztériumban, melyen a miniszterelnök is részt vett. Azzal szembesültünk, hogy van egy hatvan kilométeres gátszakasz az áradó Hernád folyó mentén, melyet azonnal hetven centiméterrel meg kell emelni, különben átcsap rajta a víz, és tizenegy települést elönt. Megszületett a döntés, hogy meg kell védeni a Hernád gátjait, és még az éjjelen nyolcezer embert dobtunk át a térségbe, elsősorban honvédeket, rendőröket, vámosokat, a büntetésvégrehajtás dolgozóit, mivel a katasztrófavédelem és a hivatásos tűzoltóság erői már ekkor a térségben voltak. Minden polgármester mellé vezényeltünk egy polgári védelmi tisztet és egy vízügyi mérnököt, hogy segítsék a védekezést, illetve, ha kell, a kitelepítést. Heroikus küzdelemben sikerült megemelni a Hernád gátjait, épp a nagy árhullám előtt, és megvédeni a térséget, igaz, ehhez ötezer embert ki kellett telepíteni. Elhelyezésükről gondoskodtunk, a károsultakkal első ízben foglalkoztak „krízis-intervenciós” teamek, melyekben pszichológusok is részt vettek.  Amikor elvonult a víz, visszatelepültek az emberek, ehhez meg kellett szervezni a most is folyó az ingatlanok kárfelmérését, a fertőtelítést, az ivóvízellátást, a védőoltásokat, stb.

hvg.hu:  Mégis, az árvíz sújtotta falvakban az emberek elégedetlenek, késik a kormány segítsége.

B.Gy.: Két súlyos problémával nézünk szembe. Egyrészt a jelenlegi építési jogszabályokat, melyek alapján árterületen is építkezhetnek az emberek, meg kell változtatni. A miskolci hatóság, amely Felsőzsolcán illetékes volt, már az árvizet követően is adott ki építési engedélyt a területre, arra hivatkozva, hogy az érvényes jogszabályok nem teszik lehetővé az építési kérelmek elutasítását. Ezért a kormány úgy döntött, át kell tekinteni az engedélyezésre vonatkozó jogi feltételeket, különös tekintettel a vízügyi szervek szakhatósági közreműködésére.

Másrészt fel kell gyorsítani az újjáépítést. El kell dönteni, és nyilvánosságra kell hozni, hogy a helyreállításra szánt összegekből melyik település mennyit kap, és mire használhatja azt. De a konkrét munkák támogatásáról természetesen helyben, az önkormányzatoknak kell dönteniük, hiszen ők ismerik a helyzetet. A legnagyobb károkat szenvedett településekre helyben döntő, kihelyezett építési hatóságot telepítünk, tervekről, műszaki ellenőrzésről is gondoskodunk. Erről kormányrendeletet készítünk elő. A polgármesterek felkészültségén javítani kell, különös tekintettel az árvízveszélyre. Az áradásoktól veszélyeztetett területen olyan riasztási és biztosítási rendszert szándékozunk kialakítani, mint amely a paksi atomerőmű harminc kilométeres körzetében a nyolcvanas évek eleje óta jól működik.  Meg kell szervezni azt adományok szétosztását is, hiszen az árvízkárosultaknak csak a Vöröskeresztnél egymilliárd, az Ökumenikus Segélyszolgálatnál félmilliárd forint értékű rendkívüli segély gyűlt össze. Az árvízzel sújtott települések polgármesterei előtt arról beszéltem, hogy a legteljesebb nyilvánosság előtt kell szétosztani az adományokat, hogy oda jussanak, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.

hvg.hu:  2002-ben,  a Medgyessy-kormány idején, leváltották tisztségéből, attól kezdve ügyvédként praktizált. Lamperth Mónika, volt szocialista belügyminiszter most is kifogásolta kinevezését, vezetési stílusát bírálta.   

B.Gy: Az akkori Belügyminisztérium közleményt tett hozott nyilvánosságra, mely szerint „az OKF gazdálkodásában számottevő hiány keletkezett”, amit azonban azóta sem tudtak tényekkel alátámasztani. A volt belügyminiszter-asszony most azt állította, hogy „a vezetési stílusom feszültséget okozott a katasztrófavédelemnél”. Ilyen vádakra nem lehet reagálni, de nem is érdemes. Újbóli kinevezésem annak jele, hogy az új kormánynak feltehetően nincs kifogása vezetési stílusommal szemben.    

 

 

 

 

 

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2024. december. 23. 16:39

Orbán Viktor négy ruhája

Négy nap alatt négyszer volt alkalma nyilatkoznia, évet értékelnie a miniszterelnöknek, Orbán Viktor ezt négyféleképpen tette meg. Milyen volt az európai, a tanítóbácsis, a rutinból lenyomós és a szerepét komolyan vevő Orbán, és mi volt a közös a négy szerepben?