2009. szeptember. 14. 16:50 Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 14. 16:37 Vélemény

Cser-Palkovics a Sukoró-vizsgálóbizottságról

A Fidesz az Országgyűlés hétfő délutáni ülésén határozati javaslatot nyújtott be, amelyben kezdeményezi, hogy a tervezett sukorói kaszinóvárossal kapcsolatos kormányzati tevékenység föltárására jöjjön létre vizsgálóbizottság.

A  határozati javaslatot jegyző fideszes képviselő Cser-Palkovics András, pártja helyettes szóvivője interjút adott a hvg.hu-nak. Az ellenzéki politikus szerint a miniszterelnök által ígért belső vizsgálat „Bajnai személyét is érintheti”, így az „nem kellően körültekintő vizsgálat lehet”.

Cser-Palkovics szerint a vizsgálóbizottság föladata annak kivizsgálása lenne, hogy miképp lett „a sukorói beruházás kiemelt nemzetgazdasági beruházásnak minősítve, miért és milyen indokok alapján döntött a Gyurcsány-kormány […] ennek a beruházásnak a kiemeltté minősítéséről. Továbbá ki kellene vizsgálnia, ki és mit tudott azokról a telekügyletekről, amelyek tudjuk, hogy vagyonvesztést okoztak az államnak és azt is tudjuk, hogy ma már mind az államigazgatás különböző szervezetei, mind az ügyészség, mind a földhivatal a kérdés különböző szegmenseiben vagy nyomoz, vagy vizsgálatot folytat”.

Lapunk arra is kíváncsi volt, hogy – tekintettel arra, hogy az ügyben több jogi eljárás is folyamatban van – miért kell az ügynek politikai fölhangot adni. „Azért, mert politikusokat is érint vagy érinthet az ügy” – hangzott a felelet. Cser-Palkovics Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon és „és több volt vagy jelenlegi miniszter” kezét vélte látni a dologban. Arra a kérdésünkre, hogy fentnevezettek ellen miért nem tesz a Fidesz büntetőjogi följelentést, úgy fogalmazott, hogy „azok az ügyészségi eljárások már mennek maguktól”.

„Hogyan lehet Magyarországon a kormány által nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá minősíteni valamit, ahol még az alapingatlan-ügyletek tekintetében is vita van, ahol még a tulajdoni viszonyok és rendezetlenek? Hogyan kaphatott ekkora kormánytámogatást […] ez a projekt?” – tette föl a viszontkérdéseket Cser-Palkovics András. Hozzátette: „ezt a beruházást a befektetőn kívül már csak néhány kormánypárti politikus támogatja”. További érdeklődésünkre a szóvivőhelyettes azt mondta: a nyolctagú vizsgálóbizottságban három-három MSZP-s és fideszes, illetve egy-egy szabad- és kereszténydemokrata képviselő lenne. Úgy vélte: ha egy ilyen összetételű bizottság nem fogadná el a fideszes képviselők által az asztalra majdan leteendő jelentéstervezetet, „akkor is […] van jelentősége egy bizottsági ülésen történteknek, hiszen arról jegyzőkönyv készül, hivatalos dokumentumok készülnek, mindenkinek az arcával, nevével kell vállalnia véleményét, álláspontját”. Szerinte elképzelhető, hogy a megalakuló bizottság munkája eredményes lesz és jelentést tud letenni az asztalra. Cser-Palkovics a kormányzati negyed, illetve a Magyar Televízió székházának ügyéhez hasonlította a sukorói ügyet.

Szegő Péter

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.