2009. június. 08. 07:48 Utolsó frissítés: 2009. június. 08. 06:22 Vélemény

Dávid Ibolya: „nagyobb lesz a józan politika támogatottsága”

A Magyar Demokrata Fórum elnöke csalódott a Jobbik térnyerése miatt. Pártja belső ellenzékének jövője még kérdéses, de egy-két hét múlva eldől. Dávid Ibolya visszautasította a liberalizmus "vádját".

hvg.hu: Bokros Lajos az előbb egy interjúban érezhetően csalódott volt: azt mondta, nagyon örült volna a listán második Habsburg György bejutásának. Kudarc tehát az egy mandátum?

Dávid Ibolya: Ha minden demokrata elment volna erre a választásra, akkor az MDF-nek jó esélye lett volna akár két képviselőt is bejuttatni az Európai Parlamentbe. Az alacsony részvétel miatt sikeredett így a választás. Boldog vagyok, hogy Magyarországon és az Európai Parlamentben újból legitimitást kapott a józan konzervatív politika. Bennem a Jobbik térnyerése miatt van csalódottság. Ez – csakúgy, mint az európai szélsőségek előretörése – komoly aggodalomra ad okot. Szintén aggódva figyelem azt a politikai hátteret, amelyben föl tudott nőni a Jobbik. Eljött az idő, hogy ez mindenkit, aki hisz Európában, a demokráciában, valamint írott és íratlan szabályainkban, józanságra intsen.

hvg.hu: Önök nem éppen alacsony részvétel miatt jutottak be? Rezgett a léc, ezzel az erővel 4,9 százalékot is kaphattak volna. Tíz hónapon belül választások – vélhetően hatvanöt-hetven százalékos részvétellel. Honnan tudnak maguk mellé állítani még vagy százharmincezer szavazót?

D. I.: Az MDF-nek a magas részvétel kedvez, ugyanis a kevésbé elkötelezettek körében nagyobb az MDF iránti szimpátia, mint az erősebben elkötelezettek között. Ezt igazolja a 2006-os választási eredmény is. Sokkal nagyobb lesz a józan politika támogatottsága 2010-ben, mint a mostani választáson. Biztos vagyok abban, hogy a Jobbik térnyerése a magyar választópolgárok többségét a választáson való részvételre és demokratikus pártra történő szavazásra fogja késztetni.

hvg.hu: Az este tíz után tartott sajtótájékoztatóján kifejezetten középre beszélt, már-már liberális húrokat pengetett. Többek közt azt mondta, hogy szabad, versenyre épített, a világra nyitott, befogadó és sokszínű Magyarországot szeretne. A maradék hatvanezer SZDSZ-szavazót kívánta-e ezzel átcsábítani a magát középre helyező MDF-hez?

D. I.: 2004-ban és 2006-ban is a sokszínű Magyarországról és a kétpártrendszer helyett a valódi többpártrendszerről beszéltem. Folyamatosan az „aki nincs velünk, az ellenünk van” retorikájával szemben, a társadalom fehérekre és feketékre, jókra és rosszakra történő fölosztása ellen lépek föl, tehát igaztalan lenne azt állítani, hogy most fogalmaztam meg először a valódi sokszínűség igényét. Azt hiszem, hogy Szent Istvánt sem lehet liberalizmussal vagy a liberális szavazók megszólításával vádolni, mikor a sokszínű magyarságról fogalmazott meg gondolatokat. Én ezt az élet természetes részének tekintem.

hvg.hu: Föltűnő volt, hogy nem volt ott Hock Zoltán és Katona Kálmán a sajtótájékoztatójukon. Várható-e, hogy a Bokros Lajos listavezetésével egyet nem értő belső ellenzék ezek után visszaszorul, zárójelbe tétetik, esetleg lemészároltatik?

D. I.: Azt hiszem, azért nem voltak itt, mert nem vettek részt a munkában. Én örültem volna, ha ők is dolgoznak az MDF-ért, és az ő munkájuk eredményeképp nem 5,3, hanem hét–nyolc százalékot kaptunk volna. De az MDF ritkán él meg emelkedett pillanatokat. Ma örüljünk a választási eredménynek, aztán holnaptól, a dolgos hétköznapokon beszéljünk az MDF belügyeiről. Az MDF meg fogja oldani a saját belügyeit, mint ahogy eddig is megoldotta. Minél hamarabb egységet kell teremteni a párton belül.

hvg.hu: Akár Hock Zoltán és/vagy Katona Kálmán nélkül?

D. I.: Ez az MDF belügye. Nyilván egy-két héten belül választ adunk erre a kérdésre.

Szegő Péter

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?