2009. március. 30. 21:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. március. 31. 08:36 Vélemény

Gulyás József: miért nem támogattam Bajnai jelölését?

„Nem ilyen lovat akart” Gulyás József, az SZDSZ ügyvivő testületének tagja, aki nemmel szavazott Bajnai Gordon kormányfői kinevezésének jóváhagyására. Szerinte Bajnai keze meg lesz kötve, erősen foglya lesz az MSZP-nek, és nem élvez kellő közbizalmat ahhoz, hogy a fájdalmas intézkedéseket elfogadtassa a társadalommal.

Gulyás József egyike volt annak az öt SZDSZ-es ügyvivőnek, akik ellenezték Bajnai Gordon kormányfővé választását. Megkérdeztük, miért.

A politikus elmondta, „az alapkérdés az, hogy Magyarországnak egy ilyen súlyos gazdasági, társadalmi és bizalmi válság idején elsősorban olyan miniszterelnökre van szüksége, aki személyében alkalmas  a kormánnyal szemben végtelenül megfogyatkozott közbizalom helyreállítására, itthon és a nemzetközi porondon egyaránt. Lehet, hogy túl magasra emelték mércét és a várakozásokat a hét elején közösen elfogadott Surányi György, majd az SZDSZ által a tárgyalásokon javasolt Bokros személyében, viszont ebből nem következik, hogy az SZDSZ-nek ismét rossz kompromisszumokat kell kötnie. Csütörtöktől egyre méltatlanabbá, és elfogadhatatlanabbá vált a jelöltkeresési folyamat. Bár korábban az MSZP is kimondta, hogy a jelölt nem lehet kormánytag vagy pártpolitikus, vasárnap este mégis ultimátumszerűen került elő az SZDSZ vezetése számára Bajnai Gordon neve.”

Gulyás József
A meghallgatáskor a legtöbb kérdést Gulyás tette fel a jelöltnek. „Bajnai Gordon meggyőző előadó, és a válságkezelő program - ígéretek tekintetében - messzebbre ment, mint az MSZP eddig bármikor. Ám felmérhető, hogy több éves kormánytagként, kellő bizalmi deficittel, homályos politikai háttérrel nem lehet eredményesen válságot kezelni.”

Bajnai egyelőre nem tudja - vélte a liberális politikus - hogy milyen összetételben alakítsa meg kormányát, miközben a piacok megnyugtatásához minél előbb szükség lenne erős üzenetet képviselő pénzügyi és gazdasági miniszterek megnevezésére. Személyében túl szorosan kötődik a most ismét „feltámadt” Gyurcsányhoz, ez viszont megkérdőjelezi önállóságát, erőteljesen szűkítheti mozgásterét. Egyelőre nem vált világossá, hogy Bajnai milyen mélyreható változásokat tervez a jelenlegi kormányhoz képest.

Ami a folytatást illeti, Gulyás emlékeztetett rá, hogy az MSZP kongresszusa április 5-én minden bizonnyal jóváhagyja Bajnai jelölését, de még nem világos, hogy milyen programmal, milyen pártelnökkel a háta mögött. „Mára már nem az lett a kérdés, hogy ki követi Gyurcsányt a párt élén, hanem az, hogy lemondott-e egyáltalán formálisan. Éppen ezért az SZDSZ Országos Tanácsának döntését vasárnap délutánra érdemes időzíteni. A két párton belüli vita még zajlik, és a döntésünk nagyban múlik azon, hogy mi történik addig.”

„Rengeteg tehát a bizonytalansági tényező ebben a folyamatban. Viszont - a jegybankelnök által is használt szavakkal élve - ha folytatódik a perspektívátlan vergődés, akkor ennek beláthatatlan következményei lehetnek a gazdasági és a politikai folyamatokra” - figyelmeztetett a politikus.

„Tavaly ősszel azt mondták nekünk, ne sürgessünk erős változásokat, ne beszéljünk válságkormány, szakértői kormány szükségességéről, mert ezzel Orbán Viktor megválasztását készítjük elő. Mára viszont már a kétharmados Fidesz-győzelemre hivatkozva menekülünk egyre rosszabb forgatókönyvekbe. Ősszel majd a négyötödre hivatkozunk, csak azért, hogy elkerüljük az elkerülhetetlent? Miért kellene teljesen tönkrevernie önmagát az MSZP-nek, és az SZDSZ-nek, a baloldalnak és a liberálisoknak, 'egymásba kapaszkodva'?” - adott hangot aggodalmának Gulyás József.