2008. november. 30. 17:44 Utolsó frissítés: 2008. november. 30. 17:45 Vélemény

Tasnádi Péter: A média szerint minden el van szúrva

"Amikor bejelentkezem valahova, azt szoktam mondani, hogy Tasnádi Péter vagyok, de nem kell megijedni, nem »az« a Tasnádi Péter" - avat be kapcsolat-menedzselési technikáinak egyikébe Pécs 52 éves polgármestere, aki ebbéli minőségében a város 2010-es Európa kulturális fővárosa projektjének is első számú felelőse.


Tasnádi Péter
HVG:  Csak nekünk tűnik úgy, vagy tényleg lelki rokonság van ön és Gyurcsány Ferenc között? Mintha mindketten szentül meg lennének győződve, hogy mindent jól csinálnak - ön például az Európa kulturális fővárosa programot -, csak az a fránya nép nem látja be, mi a jó neki.

Tasnádi Péter: Érteni vélem a kérdés lényegét, de vegyék kérem észre, hogy én egy olyan programot hajtok végre, amelynek az alapkérdéseit, az irányait és a kereteit már a megválasztásom előtt tisztázták. Optimális esetben, ha 2010 után is én leszek itt a polgármester, olyan beruházást, ami hosszú távon fenntarthatatlan, biztosan nem fogok bevállalni.

 
HVG: Addig is azt azért megmagyarázhatná, milyen módszer szerint intézi a pécsi projekt körüli ügyeket, ahonnan sorra távoznak a vezetők. Nem feltételezzük, hogy önkényeskedésről lenne szó, végtére is a pécsi egyetemen ön még oktatja is a kapcsolatok menedzselését.

T.P.: Nézzék, nem várom el, hogy dicsérjenek, de elegem van abból, hogy miközben nagyon sok jó dolog történik a városban, a média azzal van tele, hogy minden el van szúrva. Kósa Lajos, de a többi pályázó város polgármestere is összetenné a két kezét, ha az idei programjainknak a töredékét meg tudná valósítani.

HVG: Nyilván reagál majd erre helyettünk a fideszes polgármester, aki nemrég felajánlotta, hogy Debrecen szőröstül-bőröstül átvenné az EKF-projektet. Ön viszont a tavasszal azzal csikart ki még az ellenzék soraiból is együtt érző hangokat, hogy sajtótájékoztatón jelentette be rákbetegségét. Mérlegelte, hogy a titkolózás vagy a nyilvánosság hoz majd több politikai hasznot?

T.P.: Soha nem vártam szánalmat, és éppen hogy a tanácsadóim javaslata ellenére álltam a nyilvánosság elé. Mivel a városban már a halálhíremet költötték, azt gondoltam, őszintén elmondok mindent, nehogy már pletykákból értesüljenek a gyerekeim. Orvosaim szerint a betegségem kialakulásában szerepet játszott a sok stressz meg az elfojtás. Ezért mostanában - már csak terápiás módszerként is - el szoktam küldeni néha melegebb éghajlatra a kekeckedőket.

Az életút
 A gyermekkorát még egy egészen más Pécsett élő Tasnádi mindkét szülője a szénbányáknál dolgozott, "édesapám telefonszerelőként, édesanyám pedig elsősegély-nyújtóként". Nem esik messze a fától: első munkahelye a pécsi bányamúzeum. Két évet húz le a relikviák között, s itt fedezi fel magának a KISZ, amelynek majd egy évtizeden át függetlenített alkalmazottja lesz. Közben, 1980-ban Szombathelyen abszolválja a magyar-népművelés szakot, amit 1987-ben szociológusi diplomával is megfejel az ELTE-n: "meg akartam menekülni a pártiskolától, így sikerült".

A pártos karrier viszont folytatódik. Előbb a Baranya Megyei Tanács ifjúsági és sportosztályának helyettes vezetője, majd 1990-től ugyanazzal a lendülettel a megyei közgyűlés hivatalánál szakreferens, onnan pedig az egyik önkormányzati vállalkozás igazgatói székébe visz az útja. 1998-tól a pécsi szocialista frakciót erősíti, a megyei közgyűlésben bizottságot vezet, négy évvel később pedig már ugyanott alelnök.

Toller László autóbalesete után jut a csúcsra: két esélyes szocialista jelölt versenyében "konszenzusos harmadikként" - Szili Katalin aján-lásával - 2006-ban ő foglalhatja el a polgármesteri széket. Tavaly pedig a mandátumáról lemondott Tóth Bertalan utódaként bekerül az Országgyűlésbe.

"Az asszony nagy családot akart, evidens volt az első három gyerek, a negyedik viszont váratlanul jött, azt hittük, fiú, nem is volt lánynevünk hirtelen" - ismerteti a baloldali nagycsalád kálváriáját a polgármester, akinek 21 éves Bálint fia,  "korábbi önmagamhoz hasonlóan" szintén nagy Che Guevara-rajongó. A Tettyén egy családi házban lakó pécsi első ember újabban sokat mozog, de pihenésképpen inkább művelődik: "hatalmas lemaradásaim vannak, most éppen Tennessee Williamst olvasok".

HVG: Már vissza is vonultunk, s csak halkan mondjuk, talán az is hozzájárulna a gyógyulásához, ha kevesebbet dohányozna. Egy tévéfelvétel tanúsága szerint keresetlen szavakkal zavart el egy riportert, amikor az a Parlamentben tiltott helyen való dohányzáson kapta.

T.P.: Vállalom, hibáztam. Befizettem az 50 ezres büntetést, aztán mondtam a riporternek, hogy ha az ÁNTSZ-nek az a legnagyobb problémája, hogy tiltott helyen dohányoztam, akkor kinyalhatják - ennyi a történet. Viszont mióta tudom a bajomat, 200 napja nem gyújtottam rá, életmódot váltottam, már csülkös babot is alig eszem. Hiszek a gyógyulásomban; a tüdő- és a nyirokrendszeri daganataim jórészt már eltűntek, csak a májleleteknek kéne javulniuk.

HVG: Küzdőszelleme vitathatatlan. Mélyről tört fel: a mecseki bányászoknál volt népművelő. Nincs nosztalgiája?

T.P.:
A bányamúzeum, ahol dolgoztam, ma az EKF központi épülete. Ha ott járok, mindig eszembe jut, mennyit rendezgettem ott a bányásztérképeket, -zászlókat, -egyenruhákat.

HVG: És a függetlenített KISZ-titkárkodásról is őriz ilyen kellemes emlékeket? Van, amit ma is vállal belőle, amire ne adj' isten még büszke is?

T.P.: Maradjunk annyiban, nem feltétlenül azért ment az ember a mozgalomba, mert annyira szerette az ideológiát. A gyerekeimen is látom, hogy hihetetlenül hiányzik nekik a közösségi lét, a táborozás, a tolerancia kialakulásának lehetősége, amit nekünk mind megadott a KISZ.

HVG: Arról nem is beszélve, hogy már ott együtt dolgozhatott Gyurcsánnyal...

T.P.: Így igaz, bár hozzám inkább az értelmiségi terület tartozott. Munkánk nyomán születtek meg a szabad, alternatív gondolatiságnak az első szellemi műhelyei.

HVG: Nem is értjük, miért mellőzték önt eddig a kormány tagjainak kiválasztásakor, hisz Gyurcsány amúgy előszeretettel merített egykori pécsi KISZ-es, MSZMP-s kapcsolataiból.

T.P.: A miniszterelnök úrral nekem is jó a kapcsolatom, ha nem is annyira intenzív, mint elődömnek, Toller Lászlónak volt. Megválasztásom után legalább egy év kellett például ahhoz, hogy átlássam azokat a személyi konstellációkat, amiket megörököltem.

HVG: És most, hogy képben van, mit tehet? Mennyire tudja leszerelni a pécsi MSZP-s körökben időről időre fellángoló Gyurcsány-ellenes lázadásokat? Netán titkon még kokettál is az elégedetlenkedőkkel?

T.P.: Sajnos egy-két ember nagyon sokszor kibeszélte a dolgainkat. Amikor viszont igazán össze kellett fogni, akkor Pécsen mindig egység volt. Ha kellett, mindig el tudtam érni, hogy az én véleményem legyen a meghatározó - néha bizony az asztalra kellett csapni, mert egyes szituációkban annyit keressük a konszenzust, hogy a végén lópikula se lesz belőle.

 
HVG: Mondja meg igaz lelkére: kellett ez az egész polgármesterség magának? Bonyolult belviszonyok, méltatlan kritikák, állandó támadások. Nem lenne sokkal kényelmesebb egy cég igazgatóságában vagy a katedrán?

T.P.: Soha nem törtettem pozíciókért, mindig azok találtak meg. De nem is fogok görcsösen ragaszkodni egy funkciómhoz sem. Ha azt látom, hogy valaki jobban csinálja, nem okoz gondot, hogy átadjam a helyem.

Izsák Norbert- Dobszay János

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.