Amikor visszakerült a Felvidék déli sávja
A Trianonban elcsatolt Felvidék déli, túlnyomó részben magyarok által lakott sávja 1938. november 2-án visszakerült Magyarországhoz. Az ország – teljes joggal – ünnepelt, közben pedig sodródott a náci Németország szövetségébe és ezzel a katasztrófa felé.
Horthy bevonul Kassára. A baloldal is lelkesedett. |
Az ország vezetése a harmincas években úgy látta, hogy az erősödő Harmadik Birodalom az a nagyhatalom, melynek a segítségével a revíziós célok megvalósíthatóak. 1938. március 13-án megtörtént az Anschluss, így Magyarország határos lett a náci Németországgal.
Az 1938. szeptember 29-i müncheni, az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország és Olaszország által aláírt egyezmény értelmében Csehszlovákia átadta Németországnak a túlnyomó részben németek által lakott területeit. A müncheni konferencia Magyarországgal, illetve a felvidéki magyar kisebbséggel közvetlenül nem foglalkozott. Az egyezményhez csatolt záradék viszont javasolta, hogy a magyar és a csehszlovák kormány egyezzék meg a magyar kisebbséggel kapcsolatos vitás kérdésekben.
A magyar-csehszlovák tárgyalások 1938. október 9-én kezdődtek Komáromban. Kánya Kálmán magyar külügyminiszter először az egész magyarlakta határ menti sáv átadását követelte, valamint azt, hogy a szlovákok és a rutének lakta vidékeken rendezzenek népszavazást a hovatartozás kérdéséről. A szlovák küldöttek először viszont csak a magyar területek autonómiáját, s a második fordulóban is csak a Csallóköz átengedését ajánlották föl. A további tárgyalások során a két álláspont jelentősen közeledett egymáshoz. A magyar fél a határ menti magyar sávra korlátozta igényét, melynek túlnyomó részét végül a szlovák delegáció is jogosnak ismerte el. Továbbra sem tudtak azonban megegyezni a magyar nyelvhatár északi peremén fekvő fontos városok – Pozsony, Nyitra, Kassa, Ungvár, Munkács – és ezek közvetlen környékének hovatartozásáról. A müncheni megállapodás értelmében ezek után a müncheni szerződés aláíróinak kellett volna egy újabb konferenciára összeülniük, ám miután az Egyesült Királyság és Franciaország érdektelenséget nyilvánított az ügyben, német-olasz döntőbíráskodásra került sor.
A bécsi Belvedere palota Márványtermében 1938. november 2-án kihirdették az I. bécsi döntést. (A Kánya által vezetett küldöttség által aláírt szerződés itt olvasható.) Ennek értelmében 11 927 négyzetkilométer tért vissza az anyaországhoz, 1 millió 58 ezer főnyi, 86,5 százalékban magyar lakossággal. Az 1941-es magyar népszámlálás 1 062 022 lelket számolt ugyanezen a területen. Az említett városok közül Pozsony és Nyitra Cseh-Szlovákiáé maradt, Kassa, Ungvár és Munkács Magyarországhoz került. (A kötőjeles írásmód annak köszönhető, hogy miután október 6-án Szlovákia, 8-án Kárpát-Ukrajna deklarálta autonómiáját, az ország nevének írásmódját is megváltoztatták.) Ugyancsak visszatért Magyarországhoz Észak-Komárom, Érsekújvár, Léva, Losonc, Rimaszombat, Jolsva – jolsvai élményein alapszik Móricz Zsigmond: Az Isten háta mögött című regénye –, Rozsnyó és Beregszász. Az I. bécsi döntéssel egyidejűleg Németország annektálta Pozsonyligetfalut és Dévényt.
Az I. bécsi döntést a magyar közvélemény kitörő lelkesedéssel fogadta. Nemcsak a hivatalos Magyarország ünnepelt, hanem annak ellenzéke – beleértve a baloldali ellenzéket – is. „A magyar területek visszacsatolása egyetemes nemzeti érdek és az egész nép számára lesz örömteljes nagy esemény, ha megtörténik. […] A felvidéki magyar terület visszacsatolása […] egy brutális igazságtalanság immár elháríthatatlan jóvátétele, amelyet egész Európa szükségesnek ismert fel” – írta 1938. október 5-én a Magyarországi Szociáldemokrata Párt lapja, a Népszava.
A már említett 1941-es népszámlálás 77 700 izraelitát talált a visszacsatolt területen. Túlnyomó részük magyarnak érezte magát és szívesebben tartozott az I. zsidótörvényt már 1938 májusában életbeléptetett Magyarországhoz, mint a demokratikus, sok tekintetben nyugatias Cseh-Szlovákiához. Elmondható tehát, hogy teljes nemzeti egység alakult ki az I. bécsi döntés megítélésében. A revíziót verssel köszöntötte nemcsak Szabó Lőrinc, hanem az akkor már rendkívüli tekintélynek örvendő, politikailag ugyanakkor igen mérsékelt Babits Mihály is.
Gróf Esterházy János. Fellépett a deportálások ellen © www.mult-kor.hu |
A Dél-Felvidék revíziójában fontos szerepet kapott az úgynevezett Rongyos Gárda. Az eredetileg 1919-ben alapított és a Lajtabánság kikiáltásának fegyveres hátterét biztosító szabadcsapatot 1938 áprilisa és szeptembere között, kifejezetten a felvidéki revízió érdekében szervezték újjá, mintegy kilencezer fővel. Október első napjaiban diverziós céllal mintegy ezer önkéntes gárdista szivárgott át a csehszlovák határon. A gárdisták telefon- és távírókábeleket vágtak el, csehszlovák katonai alakulatok ellen hajtottak végre gerillaakciókat, szabadidejükben pedig a polgári lakossággal – különös tekintettel a zsidókra – szemben, egészen ritka brutalitással kegyetlenkedtek. Egyik vezetőjük a szakmát magas szinten űző, képességeit már Orgoványon, az 1919-es fehérterrorban megmutató Héjjas Iván volt.
Az I. bécsi döntés – bár etnikailag teljesen korrekt volt – egy olyan szövetség felé vezette Magyarországot, amely 1944-45-re a teljes pusztulást hozta magával. 1939. február 24-én Magyarország aláírta az Antikomintern Paktumot, április 11-én pedig – német nyomásra – kilépett a Népszövetségből. Ekkor már Magyarországé volt a Kárpát-Ukrajna néven 1938 októberben autonómiát kapott Kárpátalja, Cseh-Szlovákia pedig megszűnt létezni.
De ez innentől már egy másik történet.
Szegő Péter