Hankiss: Lengyel sem Szűz Mária, de független gondolkodó
A halál kilovagolt Magyarországról – ez a címe Lengyel László újabb tanulmányait tartalmazó kötetnek. Lengyel szeretné, hogy a „halál lovagoljon ki Magyarországról”, hogy végre nőjön föl a magyar társadalom, s ebben ne akadályozza, hanem segítse a politikai osztály. Azt akarja, hogy száz elvesztegetett év után számoljuk föl a Nemzeti Magyarország és a Polgári Magyarország öngyilkos kettősségét. Hankiss Elemér írása.
Ugyan Lengyel László sem Szűz Mária, de ő se tagja semmiféle (politikai) egyháznak. S mint Voegelin s történelmünk jó néhány kritikus elméje, ő is kibújik minden skatulyából. Mindig átmegy a másik partra. Kamaszkori trockista kalandja után a pártban szinte az első pillanattól kezdve rebelliskedett, reformatáskodott, Marx helyett Hayeket olvasta s idézte, biztatta a vörös és zöld bárókat, hogy átbukfencenzve a fejükön szülessenek újra gyönyörű demokratikus hercegekként… Tette ezt addig-addig, míg végül kipenderítették ebből a gyülekezetből.
Aztán jöttek sorba a demokratikus és féldemokratikus kormányok; szerepet vállalhatott volna bármelyikben, de ehelyett nekik esett és ostorozta őket, a baloldaliakat éppoly hévvel, mint a jobboldaliakat, számon kérve rajtuk az európai demokrácia és a versenyképes piacgazdaság semmibe vett normáit. S ahogy rongálódott Magyarországon a demokrácia intézményrendszere és a piacgazdaság gyakorlata, úgy vált kritikája egyre élesebbé, kíméletlenebbé. A politikusok kapkodták s kapkodják a fejüket. Baloldali? Igen. Kormánypárti? Nem. Jobboldali? Nem. Ellenzéki? Igen. Nem támogatja a kormány reformjait? Nem. Reformokat sürget? Igen. Végül is mit akar?
Hankiss Elemér |
Azt akarja, hogy a hajdan szebb s tisztességesebb napokat megélt „reformértelmiség” ébredjen végre föl, engedje el kedvenc politikai pártjainak uszályát, vállalja nyíltan és tisztán a maga baloldaliságát vagy liberalizmusát vagy konzervativizmusát, tegye a dolgát, a fejére és ne a zsigereire hallgasson, elemezze tárgyilagosan a helyzetet, és keresse a lehetséges kiutakat.
Azt akarja, hogy a jelenlegi tunyaság vagy kapkodás helyett józan, felnőtt országként keressük helyünket a világban, a Bush-doktrína, a „színes forradalmak”, az ide-oda kacskaringozó olajvezetékek, az éhséglázadások, az emelkedő új nagyhatalmak és egy Új Európa világában.
Politikusok számára kellemetlen, kényelmetlen könyv ez. Számunkra, többé-kevésbé normális polgárok számára különösen érdekessé teszi az, hogy Lengyel Lászlónak nemcsak gondolkodóként, hanem szerzőként is több lénye s arca van. Vannak, akik politológusnak, politikai elemzőnek tartják. Mások a jelenkor történészeként tartják számon. Vannak, akik különösen élvezik tanulmányainak írói, szépirodalmi fordulatait s eleganciáját. De fontos szerepet töltött s tölt be „íródeákként” is: az elmúlt húsz év hazai történéseinek ő az egyik legalaposabb krónikása. S ha megjelenik két-három évtizede vezetett naplója: az lesz majd az igazi nagy csattanás.
Hankiss Elemér